Nowatorska wyszukiwarka dla urzędników

opublikowano: 17-03-2019, 22:00

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ogłosiło zwycięzcę konkursu realizowanego przez GovTech Polska.

Napływają pierwsze informacje dotyczące wyników programu GovTech Polska. Został on stworzony, żeby umożliwić start- -upom oraz małym i średni firmom realizację projektów technologicznych dla państwa — bez wadium i innych warunków, które ograniczają im dostęp do zamówień. W ramach tego programu wyzwanie rzuciło firmom miasto Świdnik i cztery ministerstwa: cyfryzacji, finansów, zdrowia oraz przedsiębiorczości i technologii. Zainteresowane udziałem firmy najpierw składały wnioski o dopuszczenie do konkursu, a w następnym kroku — koncepcje proponowanych rozwiązań. Ostatecznie każdy spośród wyżej wymienionych pięciu podmiotów wybrał po pięciu finalistów, którzy — korzystając ze wsparcia pracowników administracji — dopracowali prototypy rozwiązań.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jako pierwsze ogłosiło wyniki konkursu. Rzucone przez nie wyzwanie polegało na wdrożeniu inteligentnej wyszukiwarki informacji wyposażonej w moduł business intelligence, która umożliwi pracownikom resortu sprawne zarządzanie wiedzą, informacjami i danymi. Spośród 37 chętnych, którzy złożyli wniosek o dopuszczenie do konkursu, 16 firm zdecydowało się złożyć prace, które trafiły do oceny sądu konkursowego. Ten zwracał uwagę przede wszystkim na jakość merytoryczną dostarczonego materiału, łatwość i prostotę obsługi, funkcjonalność oraz opis sposobu wdrożenia zaproponowanego rozwiązania.

Do finału przeszły firmy z Warszawy, Lublina i Białegostoku. Z zadaniem najlepiej poradziła sobie spółka BI Insight ze stolicy. Jury doceniło w szczególności przygotowany przez nią opis sposobu wdrożenia rozwiązania i jego jakość merytoryczną. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to druga instytucja, która zakończyła proces konkursowy. W połowie lutego biorący udział w GovTechu Świdnik wybrał firmę, która pomoże miastu wdrożyć aplikację uszczelniającą system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zdaniem Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, obecnie administracja publiczna musi być otwarta na wykorzystywanie nowoczesnych technologii, a program GovTech Polska uczy ją, jak je skutecznie zamawiać.

— Mam nadzieję, że po pierwszej edycji programu kolejne instytucje publiczne otworzą się na podobne zamówienia i będą zachęcać małe firmy do startowania w nich — mówi Jadwiga Emilewicz.

Pierwsza edycja zakończyła się zgłoszeniem 279 rozwiązań na pięć stawianych wyzwań. Ruszyła już rekrutacja instytucji i wyzwań do kolejnej. Wstępny plan zakłada maksymalnie 20 wyzwań, które rzucą przedsiębiorcom instytucje publiczne, spółki skarbu państwa lub samorządy. Więcej szczegółów pojawi się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy