Nowe czasy przyniosą oszczędności

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Nowe czasy przyniosą oszczędności

TRZY MOCNE KARTY: Jerzy Drygalski, prezes Victorii, koncentrował inwestycje funduszu w trzech spółkach z portfela wiodącego (Ergisie, Hafcie i Lubelli).

Narodowy Fundusz Inwestycyjny Victoria, podobnie jak kontrolowany przez tę samą grupę inwestorów Fund. 1, zakończył pierwszy kwartał stratą netto. Wyniosła ona 5,5 mln zł.

Podobnie jak w przypadku „Jedynki” największy wpływ na odnotowaną stratę w pierwszych trzech miesiącach tego roku miały znacznie wyższe niż rok wcześniej koszty operacyjne funduszu. Miały one związek głównie z różnicami kursowymi od pożyczek udzielonych tym funduszom przez Bank Światowy na wynagrodzenie dla firm zarządzających. Jednak w przypadku Victorii są one prawie o 800 tys. zł wyższe niż w Fund 1.

W przeciwieństwie do Fund. 1, którego spółki portfelowe odnotowały zysk w tym okresie, co prawda znacznie mniejszy niż przed rokiem, przychody Victorii z tytułu udziału w wyniku finansowym netto spółek wyniosły — 730 tys. zł. Niemniej jednak wiodące spółki funduszu — Lubella, Ergis, Haft, Autonika, Mera Pnefal, Mostostal Słupca — odnotowały zyski. W przypadku pierwszego z tych przedsiębiorstw w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku wynik netto był wyższy aż o 120 proc.

W marcu NFI Victoria wypowiedział umowę o zarządzanie konsorcjum Polskie Towarzytwo Prywatyzacyjne-Kleinwort Benson. Nowym zarządzającym majatkiem funduszu zostało BRE/Cresco Management, które jest także zarządcą Fund. 1 i NFI Fortuna. Zredukowana została również liczba pracowników. Zarząd NFI liczy, że przyniesie to oszczędności rzędu 1,2 mln USD (blisko 5 mln zł) rocznie.

W I kwartale NFI Victoria sprzedał osiem spółek z portfela mniejszościowego, realizując na tych transakcjach zysk wysokości 1,4 mln zł. Fundusz ma znaczne zasoby środków o dużej płynności. Na koniec marca gotówka i posiadane prze Victorię papiery dłużne były warte 41 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowe czasy przyniosą oszczędności