Czytasz dzięki

Nowe debiuty i nowe emisje

Paweł Sobczak, IPO.pl
opublikowano: 23-02-2010, 09:55

Rok 2010 przyniósł nam już kilka ciekawych debiutów, jednakże biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze wszystko wskazuje na to, że jeszcze wiele przed nami. Oprócz IPO planowane są również nowe emisje spółek już notowanych, warto więc zapoznać się z profilami potencjalnych emitentów - piszą redaktorzy portalu IPO.pl

Zakończony rok 2009 okazał się owocny biorąc pod uwagę debiuty na rynku NewConnect. 26 nowych spółek to dobry wynik, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę wszelkie zawirowania na rynkach finansowych w tym czasie. Poddając jednak analizie 2010 rok sytuacja zapowiada się zdecydowanie lepiej. Do 19 lutego na NewConnect zadebiutowało bowiem 7 nowych spółek, co stanowi ponad 25% zeszłorocznych debiutów. Spółek w kolejce do debiutu ustawia się jednak dużo więcej, szczególnie jeśli uwzględnimy fakt, iż część emitentów zmuszona była przekładać emisję ze względu na trudną sytuację na rynku kapitałowym oraz duże ryzyko niepowodzenia oferty.

Spółki coraz chętniej zaczynają więc spoglądać w stronę rynku kapitałowego, a kilkanaście spółek wysyła wyraźne sygnały mówiące o planowanych emisjach. Wśród planowanych jeszcze w pierwszym półroczu debiutów wskazać możemy:

ViDiS jest wyspecjalizowanym dystrybutorem urządzeń audiowizualnych. Spółka oferuje systemy interaktywne, projektory i ekrany, a także wyświetlacze Digital Signage i akcesoria prezentacyjne światowych marek. ViDiS ma zamiar zadebiutować w II kwartale, a pozyskane środki chce przeznaczyć na rozwój działalności. Branża, w której działa spółka cały czas ma duży potencjał wzrostowy, ponieważ zapotrzebowanie na urządzenia audiowizualne wciąż rośnie, a zbliżające się EURO 2012 może znacząco wznieść ViDiS na wyżyny. O dotychczasowej pozycji na rynku może świadczyć nagroda „Gazele Biznesu”, którą spółka otrzymała w 2009 roku.

Black Point S.A. jest producentem, dystrybutorem i właścicielem marki materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących. Spółka wchodzi w skład międzynarodowej grupy Black Point, do której należą również Eco Service oraz niemieckie TBG. 23 lutego firma zaprezentuje się w siedzibie GPW podczas IPO DAY, natomiast planowany debiut przewidziany jest na II kwartał bieżącego roku. Wkraczając na rynki kapitałowe spółka chce umocnić swoją pozycję lidera na rynku, zyskać dodatkowy prestiż oraz zwiększyć działalność zagraniczną. Black Point S.A. ma 22-letnie doświadczenie i aktualnie oferuje ponad 300 rodzajów produktów m.in. tonery, atramenty i taśmy do drukarek igłowych, a od kilku miesięcy – po rozszerzeniu gamy produktów – także papier fotograficzny. Ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest fakt, że od początku swojej działalności Black Point nieprzerwanie notuje rosnące wyniki finansowe. Dzięki temu spółka znajduje się w bardzo dobrej kondycji finansowej.

Synopsis Polska S.A. to spółka, która planuje zadebiutować na NewConnect jeszcze w lutym 2010 r. Jest to typowa fundusz inwestycyjnym typu venture capital. Synopsis Polska S.A. planuje wprowadzić do obrotu 1 600 000 akcji, co stanowi ok. 85% kapitału. Upublicznienie spółki to szansa na zwiększenie rozpoznawalności oraz wiarygodności wśród potencjalnych inwestorów. W tej chwili w portfelu Synopsis Polska S.A. znajduje się 6 inwestycji: HERTBATHA Sp. z o.o., PMA INVEST Sp. z o.o., LION MEDIA Sp. z o.o., TOTMES S.A., TOTMES TMT S.A. oraz HIGHWAY NEWS Sp. z o.o.. Synopsis Polska S.A. zamierza kontynuować działalność inwestycyjną przede wszystkim w obszarze e-commerce i nowych technologii. Poprzez spółki zależne spółka świadczy usługi z zakresu inwestycji alternatywnych oraz uczestniczy w innowacyjnych projektach promocji i marketingu.

Stem Cells Spin planuje swoje wejście na NC w czerwcu 2010. Jest to spółka biotechnologiczna, która posiada niskokosztową i skuteczną technologię hodowli komórek macierzystych, które mają bardzo duży potencjał w branży kosmetycznej. Surowiec ten będzie produkowany i dystrybuowany na skalę przemysłową. Za produkcję i dystrybucje komórek odpowiadać będzie  spółka zależna Stem Cells Spin - Bio Inventions S.A., która w marcu 2010 również planuje zadebiutować na NewConnect. Spółka przeprowadziła już emisję akcji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów kilkakrotnie przekraczając zaplanowany poziom sprzedaży akcji. Dlatego też spółka rozważa kolejną emisję, już po debiucie na rynku NewConnect. Pozyskany kapitał Bio Investions S.A. przeznaczy na budowę kanałów dystrybucji produktów biotechnologicznych polskich firm.

Invest Remex to kolejna spółka, która zbliża się do debiutu na NewConnect. Potencjał spółki jest ogromny, gdyż spółka z powodzeniem wykorzystuje boom na budowę dróg i autostrad w Polsce. Invest Remex zajmuje się badaniem hałasu, a następnie projektowaniem ekranów i osłon akustycznych. Emisja 15 mln akcji serii D o łącznej wartości 6 mln zł, odbędzie się w formie oferty prywatnej. Analizując dotychczasowe debiuty w alternatywnym systemie obrotu jest to duża kwota, jednak biorąc pod uwagę perspektywy spółki, wydaje się to całkiem realne. Jeśli spółce uda się zebrać 6 mln zł z emisji 15 mln nowych akcji jej wartość na początku giełdowej drogi  wyniesie nieco ponad 30 mln zł (po emisji kapitał akcyjny będzie dzielił się na 76 mln akcji serii A, B, C i D). Celem strategicznym spółki jest zwiększenie udziału w rynku.

Emmerson to spółka branży budowlanej pełniąca rolę doradcy i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Spółka ma zadebiutować w II kwartale. Środki pozyskane z emisji akcji Emmerson chce przeznaczyć na uruchomienie biur w ramach systemu franczyzowego oraz rozbudowę działu handlowego poprzez zatrudnienie większej liczby pośredników. Oprócz działalności na rynku wtórnym spółka planuje też rozwój na rynku pierwotnym, w zakresie nieruchomości komercyjnych oraz usługach komplementarnych. Pierwotnie Emmerson planował wejście na giełdę na początku 2008 r., jednak spółka wycofała się zamierzeń, ze względu na sytuację rynkową.

Ibiza Ice Cafe prowadzi działalność jako operator lodziarnio-kawiarni segmentu premium. Lodziarnio-kawiarnie spółki lokalizowane będą w galeriach handlowych i centrach dużych miast. Docelowo w tym roku spółka chce uruchomić 3 nowe lokale. Ibiza Ice Cafe pozyskała z oferty prywatnej 1,2 mln zł i planuje zadebiutować na rynku NewConnect w połowie marca. Pozyskany kapitał przeznaczony będzie na otwarcie nowych lokali oraz na uruchomienie programu franczyzowego. Spółka oddała inwestorom 30% swoich akcji.

Novainvest S.A. jest podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej w skład której wchodzą spółki telekomunikacyjne, internetowe oraz IT o wysokim potencjale rozwoju. Głównym obszarem działalności spółki są inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia  o dużym potencjale rynkowym, zapewniającym ponadprzeciętne zyski z zainwestowanego kapitału. Na inwestycje i dokapitalizowanie spółek z portfela fundusz zamierza  pozyskać do 5 mln zł. Planowana oferta prywatna ma zostać przeprowadzona jeszcze w I kwartale 2010 roku, natomiast debiut na NewConnect planowany jest na II kwartał.


Totmes Nowe Technologie S.A. to kolejny fundusz, tym razem typu private equity, który zamierza upublicznić swoje akcje na rynku NewConnect już w kwietniu bieżącego roku. Spółka jest inwestorem finansowym, działającym głównie w obszarze IT. Aktualnie w portfelu inwestycyjnym Totmes Nowe Technologie S.A. znajdują się: EO NETWORKS S.A., COPI S.A., VIDIS S.A. oraz TEQUILA MOBILE S.A.

Debiuty to oczywiście nie jedyne wydarzenia na rynku NewConnect. Nie mniej ważne są bowiem nowe emisje akcji spółek już notowanych, które dzięki dokapitalizowaniu mogą liczyć na nowe inwestycje i szanse na przyspieszenie swojego rozwoju.

Kolejną prywatną emisję akcji zapowiedziała już spółka OneRay Investment, która planowana jest na przełomie I i II kwartału 2010 roku. Głównym celem emisji jest inwestycja w nowy projekt z pogranicza informatyki i automatyki przemysłowej. Spółka zamierza przejąć mniejszościowy pakiet w nowoczesnej firmie technologicznej, która od 8 lat rozwija własny produkt konkurujący z światowymi dostawcami podobnych rozwiązań. W czasie nowej emisji bez prawa poboru spółka zamierza uplasować od 3 do 10 mln akcji, co oznacza prawdopodobne zwiększenie kapitału zakładowego od 0,3 do 1 mln zł. Spółka nie poinformowała co prawda, jakie są planowane widełki cenowe, zakładając jednak, że cena emisyjna wyniesie ok. 0,20 zł z nowej emisji OneRay Investment może pozyskać od 0,6 do 2 mln zł.

Oprócz OneRay Investment nową emisję akcji planuje również spółka Aton High Technology. Planowana emisja związana jest z podpisaną 12 lutego ustawą o odpadach, która dopuszcza stosowanie urządzeń Aton HT do unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest oraz zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych. W związku z wejściem w życie ustawy, spółka postanowiła na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy o emisji do 6,6 mln akcji serii E z prawem poboru. Dzięki temu spółka planuje pozyskać około 10 mln zł, aby w nowych realiach w pełni wykorzystać potencjał rynku.

Ruch na rynku NewConnect zaczyna zatem powoli przyspieszać. Inwestorzy zyskują natomiast szansę na lokowanie swojego kapitału nie tylko w nowe emisje spółek już notowanych, ale również w nowe projekty. Cieszyć może również fakt, że nowe spółki pretendujące do prestiżowego tytułu spółki giełdowej coraz bardziej wpisują się założenia alternatywnego systemu obrotu. Oby zatem nowych możliwości pojawiało się jak najwięcej. 


Autor: Paweł Sobczak, redaktor portalu IPO.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sobczak, IPO.pl

Polecane