Czytasz dzięki

Nowe firmy szybują na wysokim poziomie

opublikowano: 27-09-2020, 22:00

W sierpniu założono w Polsce 4 tys. spółek — tyle samo, ile w lipcu. Działalności gospodarczych powstało 22,5 tys. To lekki spadek

Okazuje się, że w samym środku tzw. sezonu ogórkowego polskie sądy nie próżnowały i zarejestrowały dużo nowych firm. Podobnie urzędy rejestrujące indywidualne działalności gospodarcze. Inaczej było z ogłaszaniem upadłości, które wyraźnie wyhamowały — w sierpniu zbankrutowało tylko 46 firm (mniej jedynie w kwietniu — 34).

W sierpniu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pojawiło się 4 tys. nowych spółek, dokładnie tyle co miesiąc wcześniej. Te liczby wskazują, że po lockdownie nie słabnie animusz do ich uruchamiania. Tegoroczne wyniki z sierpnia i lipca są gorsze tylko od tych z lutego (4,5 tys.) i stycznia (4,8 tys.), czyli okresu jeszcze przed pandemią. Warto podkreślić, że liczba tegorocznych rejestracji firm w KRS jest wyższa niż w sierpniu 2019 r. (3,6 tys.), sierpniu 2018 r. (3,9 tys.) czy sierpniu 2017 r. (3,2 tys.).

— To optymistyczne informacje, z których można wnioskować, że po wiosennym lockdownie polska przedsiębiorczość szybko się odradza i w kolejnych miesiącach będzie powstawało jeszcze więcej spółek. Spodziewam się, że w całym 2020 r. zarejestrowanych ich będzie ok. 46,7 tys. a więc powstanie ich nieznacznie mniej niż w 2019 r. — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Łącznie w ciągu ośmiu miesięcy 2020 r. założono w naszym kraju 31,1 tys. spółek, minimalnie mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (31,5 tys.), ale więcej niż w 2018 r. (30 tys.) oraz w 2017 r. (30,8 tys.), czyli w czasie gospodarczej prosperity.

Co trzecia z nich została założona w woj. mazowieckim. Wśród miast króluje Warszawa(7,8 tys.). Daleko na drugiej pozycji znajdują się ex aequo Kraków i Wrocław (po 1,7 tys.). Najczęściej zakładano spółki w celu prowadzenia działalności profesjonalnej i technicznej (17 proc.), handlowej (16 proc.) i budowlanej (14 proc.).

Trochę mniej niż w poprzednich dwóch miesiącach uruchomiono w sierpniu osobistych działalności gospodarczych (22,5 tys.). Nie jest to jednak powód do niepokoju, gdyż w tej kategorii dość często notuje się spore wahania rejestracji (infografika).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane