Nowe formularze dla celnych przelewów

opublikowano: 22-06-2015, 00:00

Po 1 lipca do zapłaty należności celnych będzie można tymczasowo wykorzystywać druki wpłat podatkowych.

Jeszcze tylko do 30 czerwca w systemach bankowych obsługujących przelewy podatkowe symbol SAD na formularzach wpłat będzie stosowany dla uregulowania podatku akcyzowego od importu, naliczonego w zgłoszeniu celnym — informuje Ministerstwo Finansów (MF). Od 1 lipca symbol SAD będzie wykorzystywany przy zapłacie cła oraz podatku od towarów i usług (VAT) od importu,dotyczących jednego zgłoszenia celnego lub decyzji (postanowienia). Dla zapłaty podatku akcyzowego od importu, dotyczącego jednego zgłoszenia celnego lub decyzji (postanowienia), będzie stosowany nowy symbol — SADAKC, a dla wielu zgłoszeń celnych — SADAKCw.

Zobacz więcej

Formularze

Zmiany te wynikają z rozporządzenia ministra finansów z 13 maja 2015 r. w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego. Wzór formularza określonego rozporządzeniem odpowiada pod względem graficznym i układu pól analogicznemu drukowi wpłat na rachunek organu podatkowego. Pod względem graficznym różnią się one jedynie nadrukiem na tle formularza — na podatkowym jest to wyraz „podatki”, na celnym — „cło”. MF wyjaśnia, że w początkowym okresie po wejściu w życie zmian, w razie braku papierowych formularzy przelewu „cło” można wykorzystać do wpłat na rachunek organu celnego druków „podatki”. Należy jednak pamiętać o prawidłowym wypełnieniu pól. Jednocześnie od 1 lipca nowy wzór formularza (tzw. przelewu standardowego) będzie można stosować do przelewów elektronicznych.

Ułatwi to wpłaty na rachunki izb celnych za pośrednictwem banku. Poszczególne rodzaje należności,oznaczone określonymi symbolami, będą w systemach bankowych obsługujących przelew standardowy przypisane do poszczególnych rodzajów rachunków. Będzie to przykładowo wspomniany SAD, SADAKC, a także VAT-IM (wpłaty dotyczące deklaracji importowej dla rozliczeń VAT), TYTULW (należności objęte postępowaniem egzekucyjnym), OPPALIW (opłata paliwowa), INNE (np. mandat, kara pieniężna, należności cywilnoprawne), a także np. AKC-4F czy AKC-4H i inne dla rozliczeń akcyzy wykazanej w deklaracji podatkowej oraz POG4 i inne odpowiednie dla uregulowania podatku od gier. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu