Czytasz dzięki

Nowe granty na bieżącą działalność

opublikowano: 25-05-2020, 22:00

Dotacje w wysokości 3 mld zł trafią do MŚP mających problemy z płynnością. Nabory ruszą w czerwcu

Gospodarcze skutki pandemii szczególnie odczuwają właściciele małych i średnich firm. Z odsieczą przychodzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), które przygotowało dla nich specjalne wsparcie dotacyjne. Pokryje ono wydatki związane z bieżącą działalnością. W puli są 3 mld zł.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej,
podkreśla, że dotacje na bieżące wydatki firm to kolejne z wielu rozwiązań
Funduszowego Pakietu Antywirusowego dla MŚP.
Zobacz więcej

WIĘCEJ OPCJI:

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, podkreśla, że dotacje na bieżące wydatki firm to kolejne z wielu rozwiązań Funduszowego Pakietu Antywirusowego dla MŚP. Fot. WM

— Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową, to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie jest wsparcie na bieżące wydatki firm. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich z programów Polska Wschodnia (POPW), Inteligentny Rozwój (POIR) i regionalnych programów operacyjnych (RPO) — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dla pięciu województw

Wsparcie z POPW w wysokości 500 mln zł popłynie do średnich firm, które ucierpiały z powodu pandemii i mają problem z płynnością finansową. Dotacje z tej puli są przeznaczone dla przedsiębiorców działających w pięciu województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Natomiast średnie firmy z pozostałych regionów będą mogły starać się o granty z POIR. Do podziału są 2 mld zł. Każda firma ma szansę na grant w wysokości nawet 430 tys. zł.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśla, że jest to największe bezzwrotne wsparcie z unijnych pieniędzy dla przedsiębiorców odczuwających skutki pandemii. Co ważne, otrzymanie grantu na kapitał obrotowy nie zamyka drogi do ubiegania się o pożyczki płynnościowe dostępne również w POIR. Przypomnijmy: MŚP, które ucierpiały z powodu koronawirusa, mogą ubiegać się o preferencyjne wsparcie w instytucjach współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Zainteresowanie przedsiębiorców pożyczkami płynnościowymi jest ogromne.

W ciągu dwóch pierwszych tygodni od uruchomienia naboru rozeszły się jak świeże bułeczki. Z czego wynika atrakcyjność tego finansowania? Pożyczki płynnościowe są połączone z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. MŚP spłacają tylko kapitał. Inne zalety? Półroczna karencja w spłacie kapitału i dwumiesięcznewakacje kredytowe. Co ważne, przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego i ma sześć lat na spłatę zadłużenia. Ponadto może pokryć pożyczką wydatki m.in. na pensje pracowników, raty leasingowe, opłaty za paliwo i towar. Ostatnio MFiPR zwiększyło pulę wsparcia o 150 mln zł.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zastrzyk kapitału

W nowej ofercie resortu są również dotacje dla mikro- i małych przedsiębiorców. Strumień pieniędzy w wysokości co najmniej 500 mln zł popłynie do nich z RPO.

— Taką kwotę zadeklarowali marszałkowie województw. Nie wykluczam jednak, że może być ona wyższa. To całkowicie nowy produkt. Dostarczamy regionom wypracowany przez nas know-how, czyli zbiór zasad, jak przyznawać i rozliczać dotacje — zaznacza Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zapowiada uproszczone metody rozliczania wsparcia. Będą mogły z niego skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Beneficjenci przeznaczą granty m.in. na opłaty za gaz, prąd, paliwo, najem powierzchni, zakup towarów i ubezpieczenie działalności gospodarczej. W przypadku dofinansowania z POPW i POIR wnioski o wsparcie będzie przyjmowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Nabory ruszą w czerwcu, a finansowanie będzie udzielane firmom do końca 2020 r. Za rozdzielanie funduszy z RPO będą odpowiadały regionalne instytucje. Pozytywnie nowe finansowanie ocenia Łukasz Kościjańczuk, senior menedżer w Crido.

— Dotacje na pokrycie kosztów bieżącej działalności MŚP uzupełniają katalog wsparcia wymierzony w pandemię. Przedstawiciele MFiPR sprawnie opracowalizałożenia programu dotacyjnego, co umożliwi jego uruchomienie w błyskawicznym trybie. Sposób ubiegania się o granty będzie prosty i przejrzysty — podkreśla Łukasz Kościjańczuk.

Uwaga na limity

Jego zdaniem podział finansowania ze względu na wielkość firmy i jej lokalizację może wprowadzić niewielki chaos informacyjny wśród przedsiębiorców, zwłaszcza że wsparcie jest dostępne z różnych źródeł.

— Przedsiębiorcy powinni mieć kontrolę nad wykorzystanymi limitami pomocy publicznej. Nastąpiło wiele zmian w sposobie postępowania ze wspomnianej pomocy z powodu pandemii — zauważa Łukasz Kościjańczuk.

Aby firmy mogły skorzystać ze wsparcia, muszą wykazać, że znajdują się w trudnej sytuacji lub ich obroty spadły co najmniej o 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. wobec analogicznego miesiąca ub.r.

Sprawdź program webinarium "Rozliczanie i kontrola dotacji - aspekty prawne", 5 czerwca 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane