Nowe możliwości

opublikowano: 10-06-2015, 00:00

Komentarz GPW

KOMENTARZ PARTNERA

OIZABELA OLSZEWSKA

Dyrektor Zarządzający Pion Rozwoju Rynku GPW

bowiązek wprowadzenia akcji do obrotu na giełdzie, wpisany w koncepcję spółek typu REIT, otworzy przed inwestorami możliwość inwestowania w aktywa dotychczas niedostępne na GPW. Obecnie polscy inwestorzy instytucjonalni i indywidualni mogą inwestować w giełdowe spółki działające na rynku nieruchomości, głównie deweloperskie. Spółki typu REIT działają natomiast przede wszystkim w obszarze rynku wynajmu nieruchomości, a inwestowanie w nie cechuje relatywnie niższe ryzyko z uwagi na spodziewany stały dochód z wynajmu nieruchomości i regularnie wypłacaną przez te spółki dywidendę.

Utworzenie polskich spółek typu REIT zapewni większą konkurencyjność rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych i umożliwi jego rozwój poprzez pozyskiwanie kapitału od rodzimych inwestorów za pośrednictwem rynku kapitałowego. I zabezpieczy rynek przed skutkami nagłego wycofania się kapitału zagranicznego.

Wynajem nieruchomości komercyjnych pełni istotne funkcje ekonomiczne i społeczne w Polsce i za granicą. Z raportu Europejskiej Organizacji Nieruchomości Publicznych „Real Estate in the Real Economy” z 2014 r. wynika, że wartość nieruchomości komercyjnych w UE to około 5,3 bln EUR. Sektor nieruchomości komercyjnych stanowi około 2,6 proc. całej gospodarki UE i tworzy rynek pracy dla prawie 4 mln obywateli.

Polska ma duży potencjał rozwoju rynku listów zastawnych i wzrostu liczby ich emisji na giełdzie. Przejrzysty giełdowy rynek listów zastawnych o dużej skali byłby korzystny dla banków, bo łatwiej pozyskiwałyby długoterminowe finansowanie dla kredytów hipotecznych i dla wszystkich grup inwestorów, a w efekcie dla polskiej gospodarki.

Listy zastawne mogą być dobrą alternatywą dla uczestników rynku ze względu na niskie ryzyko inwestycyjne.

Charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Kredyty, jako podstawa listów zastawnych, są dobrze zabezpieczone, a banki hipoteczne są wyspecjalizowane, przez co ryzyko niewypłacalności emitenta jest ograniczone.

REIT i listy zastawne mogą być też wykorzystywane jako stymulatory pożądanych postaw inwestorów indywidualnych, np. długoterminowe oszczędzanie na emeryturę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu