Nowe możliwości rozwoju biznesu

Partnerem publikacji jest PWC Polska
opublikowano: 13-12-2022, 09:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komentarz Michała Mastalerza - członka zarządu ds. rynku i klientów, partnera PwC Polska, partnera konkursu “Polska firma - międzynarodowa firma”.

Michał Mastalerz, członek zarządu ds. rynku i klientów, partner PwC Polska
Michał Mastalerz, członek zarządu ds. rynku i klientów, partner PwC Polska

Krajobraz inwestycji zagranicznych i polskiej ekspansji tworzy się na naszych oczach. Pandemia przyspieszyła trendy dotyczące automatyzacji, cyfryzacji, handlu elektronicznego czy wykorzystania nowych technologii, ale też zrównoważonego inwestowania i dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Widać to również w podejściu do inwestycji zagranicznych – w wyborze lokalizacji, skali i charakterze podejmowanych inwestycji.

Chociaż rosyjska inwazja na Ukrainę, rosnąca inflacja, rywalizacja handlowa USA i Chin oraz pandemiczne zachwianie fundamentami światowej gospodarki nie tworzą warunków sprzyjających ekspansji zagranicznej, to przedsiębiorcy mogą szukać w takich inwestycjach sposobu na zwiększenie swojej dywersyfikacji, odporności i ograniczania ryzyk. Wymaga to jednak dłuższego horyzontu czasowego oraz przemyślanego planu budowy międzynarodowej pozycji i dostępu do instrumentów finansowych czyniących tę ekspansję bezpieczniejszą i łatwiejszą. Rosyjska inwazja na Ukrainę przyczyniła się do zwiększenia ryzyka dla potencjalnych inwestycji w państwach całego regionu – z uwagi na relacje handlowe, ryzyka kursowe, zakłócenia bezpieczeństwa energetycznego czy rosnące koszty energii, paliw i surowców.

Niezależnie od ryzyk obecnie znacznie więcej mówi się o nowych zjawiskach wpływających na zachowania inwestorów lub będących ich skutkiem – takich jak zabezpieczanie i dywersyfikacja łańcuchów dostaw, rewolucja e-commerce, zwiększenie wykorzystywania sztucznej inteligencji w działalności operacyjnej czy wpływ wymogów ESG. Nasze badania pokazują, że dywersyfikacja kierunków inwestycyjnych to jeden z bardziej skutecznych sposobów na ograniczanie ryzyka biznesowego.

To wszystko wskazuje, że w globalnych zmianach nie tylko potrafimy dostrzec, ale też skutecznie wykorzystać nowe szanse, jak również możliwości rozwoju biznesu. Pomimo że wszyscy funkcjonujemy w wyjątkowo dynamicznym otoczeniu – zarówno gospodarczym, jak i geopolitycznym – jestem pewien, że przestrzeni do dalszego rozwoju inwestycji zagranicznych nie zabraknie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane