Nowe pokolenie robi zwrot w stronę zielonych

opublikowano: 29-12-2019, 22:00

Pierwsze, co rzuca się w oczy po dokładniejszym przejrzeniu tegorocznego, rekordowo długiego, rankingu to niespotykanie duża reprezentacja firm związanych z ekologicznymi źródłami energii i elektromobilnością.

Nawet w czołowej trójce znalazła się firma Ekoenergetyka Polska, która wytwarza urządzenia do ładowania pojazdów elektrycznych. Oprócz niej na liście jest wielu dostawców rozwiązań łączących się z fotowoltaiką czy energią wiatrową. To wyraźna zmiana jakościowa w porównaniu z rankingami sprzed kilku czy kilkunastu lat, gdy głównym atutem firm — Gazel Biznesu — były niskie koszty działalności, a co za tym idzie, konkurencyjność cenowa. Dziś laureaci sprzedają zaawansowane produkty i usługi.

Drugą cechą tegorocznych laureatów rankingu jest swobodne działanie na rynkach zewnętrznych. Zarówno Ekoenergetyka Polska, jak też zwycięzca tegorocznego rankingu — firma Domator24.com z powodzeniem sprzedają produkty za granicą. Także laureat drugiego miejsca — Progres HR International, który działa na rynku usług rekrutacyjnych, nie ogranicza się do Polski. Jego oddziały w całym kraju wyszukują pracowników dla firm ze Skandynawii, Niemiec, Czech czy Francji.

Tendencją zauważalną nie tyle na liście, ile w trakcie spotkań z laureatami rankingu jest wyraźna zmiana pokoleniowa postępująca już od kilku lat. W firmach zakładanych 20-30 lat temu przez pionierów gospodarki rynkowej kierownicze funkcje przejmuje nowe pokolenie menedżerów. Najczęściej są to dzieci założycieli. Do rzadkości nie należą jednak przypadki, gdy za sterami firmy zasiadają wynajęci menedżerowie, starannie wyselekcjonowani spośród ludzi z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym.

Wśród tegorocznych Gazel Biznesu wiele jest jednak przedsiębiorstw stosunkowo młodych, zakładanych przez ludzi, którzy w realiach biznesu rozwijają młodzieńcze pasje. Takim przedsięwzięciem jest m.in. zielonogórskie przedsiębiorstwo Ekoenergetyka Polska.

Tegoroczne Gazele Biznesu różnią się więc znacznie od swoich poprzedniczek sprzed dekady czy dwóch, potwierdzając przy tym, że nasz ranking jest prawdziwym zwierciadłem polskiego sektora małych i średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk, redaktor prowadzący gazele.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu