Nowe projekty offsetowe muszą zawierać transfer technologii

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 03-02-2003, 15:04

Projekty uzupełniające amerykańską ofertę offsetową muszą być związane z nowymi technologiami – twierdzi Michał Kleiber, przewodniczącego Komitetu Offsetowego. Proste zamówienia mogą stanowić jedynie małą część wartości umowy.

- Nowe projekty będziemy akceptowali, jeżeli będą polegały na wejściu do Polski z nową technologią, daniu zatrudnienia, uruchomieniu produkcji z możliwością sprzedaży - powiedział w wywiadzie dla PAP Michał Kleiber, minister nauki.

Zamówienia offsetowe w polskim przemyśle mają zrekompensować koszt zakupu samolotów przez Polskę. Połowa wartości zamówień ma trafić do cywilnej części gospodarki i to jej głównie dotyczą negocjacje offsetowe.

Zdaniem ministra, amerykańska propozycja nie jest obecnie zbyt bogata w projekty zawierające transfer nowych technologii. Minister uważa, że niedostatek projektów zawierających nowe technologie jest po części spowodowany nienajlepszym przygotowaniem polskiego środowiska naukowego do współpracy przy tych projektach.

Do 15 lutego polskie instytuty naukowe, placówki i firmy mogą jeszcze składać swoje projekty offsetowe do oceny przez Komitet Offsetowy. Propozycje projektów, które zostaną zaakceptowane w negocjacjach ze stroną amerykańską, uzupełnią offset amerykański.

Michał Kleiber poinformował, że projekty zawarte w amerykańskiej ofercie można podzielić na trzy części: dobre - możliwe do zaakceptowania przez stronę polską; mniej interesujące, ale z ciekawymi elementami, które wymagają dopracowania; takie, które w obecnej formie nie powinny być zaakceptowane.

- Propozycji do zaakceptowania jest kilkanaście, po drobnych zmianach. Prawdopodobnie największa grupa propozycji to takie, które są niedostatecznie precyzyjne i nie jesteśmy na razie w stanie ich ocenić. Jest też grupa projektów, która obecnie wydaje się nieciekawa. Będzie ona stanowić pole do uzupełnień - powiedział Michał Kleiber.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że umowa zakupu samolotu F-16 dla polskiego wojska będzie podpisana 28 lutego. Umowa offsetowa musi zostać podpisana w ciągu 60 dni od zawarcia umowy na samolot, czyli mniej więcej do końca kwietnia.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowe projekty offsetowe muszą zawierać transfer technologii