Nowe standardy dotyczące bezpiecznych transakcji

opublikowano: 19-12-2018, 22:00

E-sprzedawcy już teraz powinni przygotować się na wdrożenie „silnego uwierzytelniania”, aby uniknąć niezadowolenia klientów — przekonują eksperci.

Wprowadzenie nowego,usprawniającego płatności elektroniczne standardu EMV 3-D Secure (EMV 3DS) to początek nowej ery, jeśli chodzi o bezpieczeństwo transakcji online — uważają eksperci z firmy Mastercard. Pozwoli on bowiem na potwierdzenie zadeklarowanej tożsamości dzięki silnemu uwierzytelnieniu klienta (ang. strong customer authentication). Co ważne, w procesie tym będą wykorzystywane najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak biometria, która pozwala m.in. na rozpoznawanie odcisku palca, rysów twarzy, tęczówki oka czy głosu.

Zgodnie z europejską dyrektywą „Payment Services Directive 2” silne uwierzytelnienie klienta będzie obowiązkowe od września 2019 r. Mimo planowanych zmian w prawie aż 75 proc. europejskich sprzedawców online nie jest świadomych nowych standardów bezpieczeństwa dotyczących płatności — wynika z badania firmy Mastercard. Co więcej, 51 proc. stwierdziło, że nie ma żadnych planów związanych z jego wdrożeniem lub że będą na to gotowi po wrześniu 2019 r.

Eksperci przekonują, że właściciele sklepów online już teraz powinni zacząć myśleć o przygotowywaniu się do zmian w sposobieprzetwarzania płatności. Wskazują na dwa działania, które należałoby wykonać jeszcze przed latem 2019 r. Po pierwsze, każdy e-sprzedawca powinien skontaktować się ze swoim agentem rozliczeniowym lub dostawcą usług płatniczych, aby upewnić się, że e-sklep będzie gotowy na zmiany w prawie. Warto zapytać również o to, kiedy będzie oferował usługę uwierzytelniania płatności zgodną ze standardem EMV 3DS. Po drugie, warto przygotować klientów na zmiany i poinformować ich, że w sklepie będą wprowadzane modyfikacje dotyczące płatności. Należy przy tym podkreślić korzyści, jakie dzięki temu otrzymają konsumenci, takie jak brak konieczności pamiętania haseł i możliwość zmniejszenia ryzyka oszustw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu