Nowe statystyki, nowe pytania

opublikowano: 03-03-2019, 22:00

Najświeższe dane Eurostatu o PKB regionów mogą wpłynąć na budżet UE w perspektywie finansowej na lata 2021-27.

Eurostat opublikował nowe dane o regionalnym PKB per capita wyrażonym w parytecie siły nabywczej (za 2017 r.). To pierwsza unijna statystyka, w której Warszawa traktowana jest jako osobny region, obok 16 polskich województw. Stolica (152 proc unijnej średniej) wylądowała na 19. miejscu w UE, wyprzedzając Wiedeń. W ogonie zestawienia tradycyjnie znalazły się polskie województwa — podkarpackie, warmińsko-mazurskie i lubelskie, których PKB per capita stanowi tylko 48-49 proc. średniej unijnej. W zeszłorocznym zestawieniu (dane za 2016 r.) wśród 20 najbiedniejszych regionów UE było też woj. świętokrzyskie, w tym roku poprawiło nieco wynik. Nieco lepiej wypadły też województwa dolnośląskie i wielkopolskie.

Marcin Wajda, adiunkt SGH
Zobacz więcej

Marcin Wajda, adiunkt SGH Fot. ARC

Choć ekonomiści coraz częściej podważają sens traktowania PKB jako miary bogactwa, to znaczenie tej statystyki jest ogromne z punktu widzenia unijnej polityki spójności, czyli wyrównywania szans.

— Teoretycznie to, że udało się te dane zebrać i opublikować przed przyjęciem nowego budżetu UE, to dla Polski dobra wiadomość. Mazowsze, z którego wydzielony został obszar metropolitarny Warszawy, kwalifikuje się do wsparcia jako jeden z najuboższych regionów UE. Dolny Śląsk i Wielkopolska prawdopodobnie nie awansują do regionów przejściowych, ponieważ Komisja Europejska bierze pod uwagę dane z kilku lat, więc też kwalifikują się do otrzymania większej puli dotacji — mówi dr Marcin Wajda, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej.

Na razie nie wiadomo, czy Komisja Europejska uwzględni nowe dane w projekcie budżetu na lata 2021-27, który jest gotowy od maja ubiegłego roku. Zgodnie z nim Polsce przypadłoby 64 mld EUR (mniej o 23 proc. niż obecnie).

— Nawet, jeśli Komisja uwzględni nowe dane statystyczne, to może się okazać, że jako kraj wcale nie dostaniemy więcej pieniędzy, bo w projekcie rozporządzeń działają inne mechanizmy blokujące. Na pewno jednak wpłyną one na podziały dotacji dla poszczególnych polskich regionów i warunki udzielania wsparcia. Dzisiaj możemy na ten temat tylko spekulować, bo zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, a głosowanie nad obecnym projektem budżetu prawdopodobnie nie zdąży być przeprowadzone. Możemy więc powiedzieć, że w tym przypadku, czas zadziałał na naszą korzyść — dodaje Marcin Wajda.

48 Tyle procent unijnej średniej stanowi PKB per capita Lubelskiego (to najsłabszy pod tym względem polski region)…

152 ...a tak prezentuje się ta statystyka w Warszawie.

OKIEM SAMORZĄDOWCA

ADAM STRUZIK, marszałek województwa mazowieckiego

Eurostat potwierdził, że Mazowsze to region zróżnicowany i fundusze europejskie powinny być w odpowiedni sposób transferowane — potrzebne jest wsparcie na znacznie wyższym poziomie finansowym dla regionu słabiej rozwiniętego. Dodatkowo mamy kolejne mocne argumenty do naszych starań o włączenie regionu mazowieckiego do Programu Polska Wschodnia.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu