Nowe szczyty dzięki słabemu złotemu

Dalsze osłabienie złotego wspierało w poniedziałkowym handlu wyceny spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Inwestorzy kontynuowali zakupy na warszawskiej giełdzie, obstawiając że dalsze osłabienie złotego ożywi polską gospodarkę. WIG20 zyskał 0,6 proc., wychodząc na czteromiesięczne maksima. Segment blue chipów w górę ciągnęły PKO BP i Pekao, których ponaddwuprocentowe zwyżki były największe w WIG20. Sektor bankowy był także najlepiej spisującą się branżą (+2,1 proc.). Zdaniem agencji Moody's ostatnie cięcie stóp procentowych może obniżyć marżę odsetkową banków o 10-20 pb. Szał zakupów ominął jednak papiery BRE Banku (+0,3 proc.). Do „redukuj” rekomendację dla spółki obniżył bank Raiffeisen. Do „trzymaj” podniósł jednak zalecenie dla papierów Banku Millennium (+1,5 proc.).

0,6 proc. zyskał mWIG40, a zwyżki sWIG80 sięgnęły 1,2 proc. Oba indeksy poprawiły dwuletnie szczyty, a dystans, jaki wskaźnikowi średniaków pozostał do szczytów z 2011 r. stopniało poniżej 3 proc. Formacja trójkąta symetrycznego pojawiła się na papierach Azotów Tarnów (-1,7 proc.). Jak w rozmowie z PAP poinformował wiceprezes Andrzej Skolmowski grupa liczy, że w tym roku przychody sięgną ok. 11 mld zł i będą podobne do wyników pro forma za 2012 r. Najwyżej od trzech miesięcy znalazły się notowania Ganta (+1,3 proc.). Zaangażowanie w kapitale spółki blisko o połowę, do 2,63 proc. głosów na WZA zmniejszył jeden z funduszy towarzystwa Ipopema.

O 6,2 proc. z okolic historycznymi minimów odbiły się notowania NWR. FIO Banka wystawił rekomendację "kupuj", z ceną docelową 44 CZK (7,3 zł). Po 10 tygodniach zwyżek tąpnęły notowania Barlinka (-5,7 proc.). Rekomendację dla spółki do "sprzedaj" obniżyli analitycy DM BZ WBK. Cena docelowa to 1 zł, o 14 proc. mniej niż płacono na poniedziałkowym zamknięciu. Do zwyżek wróciła za to Lubawa (+4,9 proc.), której notowania od początku roku zyskały już 83 proc. Spółka spodziewa się, że w drugim kwartale wyniki będą lepsze niż przed rokiem. Historyczne maksimum poprawił Action (+1,5 proc.).  Spółka wypłaci 1,5 zł dywidendy na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Nowe szczyty dzięki słabemu złotemu