Nowe urządzenia dostępne od ręki

opublikowano: 06-06-2017, 22:00

Do niedawna większość firm kupowała sprzęt i oprogramowanie IT, dziś do głosu dochodzą też leasing i najem

Jak zapewnić firmie dostęp do nowoczesnego sprzętu, zwłaszcza gdy w grę wchodzi biznes z sektora MSP? Nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na jednorazowy jego zakup i pełne wyposażenie zaplecza IT.

Dziś firmy nie muszą już kupować sprzętu informatycznego, mogą skorzystać z innych opcji. Jakie wybrać — podpowiada Wojciech Kazimierski z LeaseLink. Na zdjęciu z Marcinem Grodowskim, współwłaścicielem spółki (z prawej). Ich firma dąży do uproszczenia formuły korzystania z leasingu i sprowadzenia jej do modelu płatności „szybkim przelewem”.
Zobacz więcej

JEDNYM KLIKNIĘCIEM:

Dziś firmy nie muszą już kupować sprzętu informatycznego, mogą skorzystać z innych opcji. Jakie wybrać — podpowiada Wojciech Kazimierski z LeaseLink. Na zdjęciu z Marcinem Grodowskim, współwłaścicielem spółki (z prawej). Ich firma dąży do uproszczenia formuły korzystania z leasingu i sprowadzenia jej do modelu płatności „szybkim przelewem”. [FOT. WM]

— W Polsce w takim przypadku najpopularniejszy, poza kredytem inwestycyjnym, jest leasing. Przedsiębiorcy mogą sprawdzić również oferty najmu sprzętu IT. Taka formuła finansowania jest popularna zwłaszcza za granicą — podpowiada Wojciech Kazimierski, współwłaściciel LeaseLinku.

Komputer do wynajęcia

Z oferty leasingowej można skorzystać, zamawiając również urządzenia IT w sklepach internetowych. — Wiele e-sklepów prowadzących sprzedaż elektroniki, w tym terminali płatniczych, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów biznesowych, ma przeznaczone dla nich infolinie i zespoły specjalizujące się w obsłudze firm. Wprowadza też kolejne sposoby płatności.

Dzięki usługom takim jak nasza możliwe jest np. wyleasingowanie sprzętu bezpośrednio z poziomu witryny sklepu internetowego. Wystarczy spośród dostępnych opcji zapłaty wybrać „leasing”, a rozliczenie zostanie wygenerowane automatycznie — wyjaśnia Wojciech Kazimierski. Na Zachodzie popularną formułą jest także najem sprzętu IT (dzierżawa lub model subskrypcyjny).

— Zainteresowanie najmem urządzeń powoli, ale rośnie również w Polsce. W tym przypadku klient spłaca mniejsze niż przy leasingu raty, a po określonym czasie zwraca wydzierżawiony sprzęt — mówi Wojciech Kazimierski.

Oszczędności na wydruku

Wynajem urządzeń może okazać się skutecznym sposobem optymalizacji kosztów w kontekście wydruku dokumentów. — Po pierwsze, nie trzeba tracić dużo czasu na poszukiwanie sprzętu, a po drugie — pieniędzy na jego zakup i serwisowanie — zaznacza Mariusz Sawicki, menedżer w ABC Data, spółce świadczącej usługi najmu sprzętu. Zewnętrzna firma dostarcza wówczas urządzenia, bierze na siebie również ich instalację, przeglądy okresowe, usuwanie usterek i dostawę materiałów eksploatacyjnych.

— Koszty są rozpatrywane indywidualnie. Cena końcowa zależy od rodzaju sprzętu, jego wyposażenia, a także lokalizacji i przewidywanej liczby wydruków w danym okresie. W firmach z sektora MSP sprawdzają się laserowe urządzenia wielofunkcyjne, w korporacjach istnieje zapotrzebowanie na bardzo wydajne, profesjonalne urządzenia i dostosowane do nich specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania wydrukiem — tłumaczy Mariusz Sawicki.

Również Michał Gembal, dyrektor marketingu Grupy Arcus, zauważa, że obecnie firmy i administracja publiczna częściej niż na zakup decydują się na dzierżawę urządzeń oraz oprogramowania czy nawet pełny outsourcing druku. Dotyczy to także oprogramowania udostępnianego w modelu software as a service (SaaS — oprogramowanie jako usługa). Przemawia za tym wygoda, jakość i oszczędność.

 

Jaki leasing na sprzęt IT

KOMENTARZ PARTNERA

Patryk Krajewski
Sales manager, Lenovo Financial Services

Przedsiębiorcy w Polsce są dosyć dobrze poinformowani w zakresie produktów finansowych, a co za tym idzie bardzo celnie dobierają rozwiązanie wpisujące się w ich bieżące potrzeby. W przypadku finansowania sprzętu IT, sprawa wygląda trochę inaczej. O ile nie jest problemem uzyskanie różnego rodzaju opcji finansowania, to zaczyna nim być dobranie odpowiedniego rozwiązania finansowego do posiadanej infrastruktury, planów rozwojowych firmy i posiadanych zasobów.

Wbrew pozorom to wcale nie leasing, a gotówka jest najczęściej wybieranym sposobem zakupu sprzętu IT i choć może to dziwić, to rynek leasingu sprzętu IT, pozostaje na stałym poziomie od kilku lat. Leasing operacyjny sam w sobie jest bardzo ciekawą propozycją w przypadku finansowania środków trwałych, jednakże w przypadku sprzętu IT, ciężko znaleźć tutaj jakąkolwiek wartość dodaną, poza relatywnie niską marżą. Niestety wysoka amortyzacja sprzętu teleinformatycznego wybija przedsiębiorcom z rąk argument w postaci korzyści podatkowych, które tak często przemawiają do nich w przypadku finansowania samochodów czy innego typu maszyn i urządzeń.

Leasing ma swoją zaletę, nie jest gotówką, którą moim zdaniem lepiej jest spożytkować w innym celu, niż finansowanie narzędzi do prowadzenia biznesu oraz jest na naszym rynku dosyć tani. Problem z leasingiem jest również trochę inny. Przez wiele lat firmy leasingowe, traktowały sprzęt teleinformatyczny po macoszemu, co również miało wpływ na jego dostępność dla klientów. Aktualnie sytuacja trochę się zmienia, leasing jest dużo bardziej dostępny również w odniesieniu do tego typu sprzętu, a co ważniejsze, uzupełniony o kilka dodatkowych usług, stara się stworzyć ciekawą wartość dodaną dla przedsiębiorcy.

To jaka forma finansowania jest korzystna dla jednego przedsiębiorcy, dla drugiego nie musi być najlepszym wyborem. Zawsze należy rozpatrzeć kilku aspektów: wielkości przedsiębiorstwa, podejścia do kwestii księgowo-finansowych, rodzaj urządzeń teleinformatycznych i rodzaj prowadzonego biznesu. Dla przykładu jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i do jej prowadzenia potrzebuje laptopa, to nie warto szukać produktów mających za zadanie optymalizację finansową. W tym przypadku mówimy raczej o zakupie gotówkowym lub kredycie ratalnym, czasem nawet 0%, o ile będzie dostępne takie rozwiązanie. Jeśli firma rośnie i tych komputerów robi się kilkanaście, to powoli można zacząć myśleć o formie finansowania.

Leasing operacyjny, będzie tutaj dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie będzie kosztowny. Dodatkowo taki zakup najczęściej trafia w procedurę uproszczoną, więc konieczna do przedstawienia leasingodawcy dokumentacja jest naprawdę mocno okrojona. Kiedy mamy do czynienia z kilkudziesięcioma lub kilkuset komputerami, które będą systematycznie wymieniane, wtedy polecałbym rozwiązanie w postaci leasingu operacyjnego lub najmu, gdzie po okresie użytkowania, sprzęt się zwraca i wymienia na nowy. Tego typu rozwiązanie, jest tańsze i pomaga efektywniej zarządzać całkowitym kosztem użytkowania, rozwiązując problem ze składowaniem zużytego sprzętu, czyszczenia danych, czy wreszcie zwykłej utylizacji takich urządzeń. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wielkimi organizacjami, powoli zaczyna być popularne jeszcze jedno rozwiązanie, czyli PC as a Service, polegające na kompleksowej usłudze udostępnienia klientowi stanowiska pracy.

W tym przypadku można na tyle rozszerzyć zakres usług, że do finansowania, dostawy, czy instalacji wymaganych licencji, dokładamy usługę bieżącego wsparcia technicznego. Klient ma mieć zapewniony konkretny zasób do prowadzenia biznesu, w ten sposób zrzuca ze swoich barków wiele procesów i zasobów, którymi zarządza użytkując sprzęt w innych modelach. Różnica pomiędzy dwoma ostatnimi modelami może wydawać się niewielka, lecz często zależy to od decyzji strategicznej danego przedsiębiorstwa pod kątem użytkowania sprzętu teleinformatycznego i desygnowanych do tego ludzi z departamentu IT. Oczywiście są jeszcze te firmy, które oferują tego typu rozwiązania i one również muszą się jakoś finansować i często robią to właśnie korzystając z leasingu lub najmu. Trochę inaczej rzecz się ma w przypadku sprzętu serwerowego, gdzie mnogość rozwiązań jest jeszcze większa, ze względu na dużą skalę ewentualnej inwestycji. Niezbędne umiejętności specjalistów koniecznych do utrzymania takiej infrastruktury, czy szeroki wachlarz różnego typu ofert konkretnych usług informatycznych dostępnych na rynku.

Wspomniane wcześniej rozwiązania również tutaj mają swoje zastosowania, ale często w nieco innej konfiguracji. Sprzęt serwerowy czy sieciowy jest użytkowany najczęściej dłużej, niż laptopy czy komputery stacjonarne, chyba, że ma być wykorzystany pod konkretny projekt o ściśle określonym horyzoncie czasowym. Wielu klientów decyduje się również na leasing lub najem ze względu na szybko rozwijającą się technologię, która za kilka lat będzie jeszcze bardziej rozwinięta i również wymusi na części z nich wymianę dzisiejszych rozwiązań na coś zupełnie nowego, a zarazem w znacznym stopniu optymalizującego użytkowanie sprzętu jak również koszty z tym związane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu