Czytasz dzięki

Nowe zasady bankowej pomocy

opublikowano: 03-06-2020, 22:00

Małe i średnie firmy odroczą sobie zarówno spłatę kapitału, jak i odsetek. Natomiast duże spółki mogą mieć wakacje tylko od kapitału.

Związek Banków Polskich (ZBP) w porozumieniu ze zrzeszonymi w nim instytucjami wypracował nowe wytyczne dotyczące udzielania pomocy klientom, którzy ucierpieli z powodu koronawirusa. Ich celem jest ujednolicenie zasad oferowania bankowych narzędzi pomocowych przez te instytucje.

Kto skorzysta

Nowe zasady obejmują instrumenty pomocowe, które banki mogą proponować od 13 marca do 30 czerwca 2020 r. — zgodnie z wytycznymi Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA). Ich oferowanie może zostać jednak przedłużone, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Sektor bankowy ma być gotowy do proponowania wszystkich instrumentów pomocowych na nowych zasadach od ósmego czerwca. Do tego czasu poszczególne instytucje muszą dostosować swoje procesy i systemy informatyczne do nowych warunków.

Kryteria ujednoliconej pomocy zostały opracowane dla produktów kredytowych, leasingowych i faktoringowych. Z bankowego wsparcia mogą skorzystać wszyscy klienci, którzy spełniają określone warunki. I tak w przypadku osób indywidualnych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorców wystarczy, że opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek nie przekracza 30 dni na dzień 29 lutego 2020 r. lub w momencie złożenia przez klienta wniosku o taką pomoc. Natomiast średnie i duże firmy muszą mieć zdolność kredytową na koniec 2019 r. Przy tym nie może być ona oceniana w momencie składania wniosku o wsparcie.

Warunkiem jest też to, aby u takich przedsiębiorców nastąpiło pogorszenie sytuacji w związku z pandemią koronawirusa. Do tego nie mogą to być firmy, wobec których złożono wniosek o postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne, otwarto likwidację przedsiębiorstwa lub toczyło się wobec nich postępowanie egzekucyjne.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jaka pomoc

Bankowa pomoc nie dotyczy umów zawartych po 13 marca 2020 r. Jeśli chodzi o ofertę dla klientów indywidualnych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, w przypadku kredytów ratalnych mogą oni skorzystać m.in. z odroczeniaspłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych przez maksymalnie sześć miesięcy. Przy tym banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat. Natomiast produkty odnawialne (takie jak kredyt w rachunku albo karta kredytowa), które nie spełniają standardowych warunków odnowienia do 30 czerwca 2020 r., mogą zostać odnowione w trybie uproszczonym, w uzgodnieniu z klientem, także na okres do sześciu miesięcy.

Z kolei w przypadku produktów leasingowych można obniżyć albo odroczyć część kapitałową raty. Tutaj też maksymalny okres wynosi pół roku. Podobnie jest z odroczeniem spłaty należnej od klienta w ramach faktoringu. W przypadku średnich i dużych firm rozwiązania są podobne. Różnice pojawiają się tylko przy kredytach ratalnych. Podmioty średniej wielkości mogą odroczyć raty kapitałowe takich kredytów na maksymalnie sześć miesięcy, a kapitałowo-odsetkowe na góra trzy miesiące. Natomiast duże firmy mogą przesunąć na maksymalnie sześć miesięcy spłatę tylko rat kapitałowych. Reszta rozwiązań jest analogiczna jak w ofercie dla osób indywidualnych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane