Nowela uzdrowi finanse

opublikowano: 11-07-2018, 22:00

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych utrudni samorządom pożyczanie w parabankach.

Ministerstwo Finansów chce uszczelnić lokalne budżety — projekt ustawy, nad którym pracuje od wielu miesięcy, ma zwiększyć bezpieczeństwo finansowe gmin, powiatów i województw. Przyjęcie go przez Radę Ministrów oznacza, że propozycja jest coraz bliżej głosowania w Sejmie.

Projekt ustawy, który opracował resort Teresy Czerwińskiej, może wkrótce trafić do Sejmu. Nowelizacja może zwiększyć możliwości spłaty i obsługi długów samorządów o 1,6 mld zł.
Zobacz więcej

ZDROWSZE FINANSE:

Projekt ustawy, który opracował resort Teresy Czerwińskiej, może wkrótce trafić do Sejmu. Nowelizacja może zwiększyć możliwości spłaty i obsługi długów samorządów o 1,6 mld zł. Fot. Marek Wiśniewski

Jeśli wejdzie w życie, zmieni m.in. sposób liczenia indywidualnego wskaźnika zadłużenia, wyznaczającego limit, powyżej którego samorząd nie może się dalej zadłużać. Obecnie samorządymogą obejść ten wskaźnik poprzez korzystanie z instrumentów finansowych, które w praktyce zwiększają dług, ale nie mieszczą się w definicji pożyczek i kredytów, a więc nie wiążą się z takimi samymi ograniczeniami.

Najczęściej to małe samorządy mają kłopot z niezdrowymi długami. Zdarza się, że zadłużają się w parabankach.

— Zmiany w części uszczelniającej obecne przepisy, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa, nie wpływają na sytuację Poznania, ponieważ miasto nie korzystało z instrumentów finansowych o charakterze zbliżonym do kredytów — mówi Barbara Sajnaj, skarbnik miasta Poznań.

Dzięki nowym przepisom rząd chce też umożliwić samorządomrestrukturyzację długów (poprzez spłatę zadłużenia nowym długiem o niższych kosztach obsługi lub jego wcześniejszą spłatę dzięki wolnym środkom w budżecie).

— Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego, ale także całego państwa, gdyż wpłynie na zmniejszenie długu publicznego i kosztów jego obsługi. Dla samorządów oznacza to także zwiększenie możliwości rozwojowych i bezpieczeństwa finansowego — powiedziała PAP Teresa Czerwińska, minister finansów.

Resort chce też ułatwić prowadzenie inwestycji z pomocą unijnych funduszy dzięki uelastycznieniu planowania lokalnych wydatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu