Nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - do TK

PAP
27-07-2009, 17:16

Prezydent Lech Kaczyński skierował w piątek do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - powiedział w poniedziałek PAP minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.

Uchwalona w czerwcu przez Sejm ustawa ma umożliwić budżetowi uzyskanie dywidendy z zysków Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW).

Minister Duda uzasadniał prezydencki wniosek do TK tym, że przyjęta przez Sejm nowelizacja uchyla albo zmienia te same przepisy, do których odnosiła się poprzednia nowelizacja z września 2008 roku. Prezydent nie podpisał do tej pory tej nowelizacji, ponieważ - na jego wniosek - zajmował się nią Trybunał Konstytucyjny.

"Jeśli chodzi o dywidendy z zysków GPW i KDPW, to zmiany umożliwiające ich wypłatę wejdą w życie po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy z września 2008 roku. W związku z tym, druga nowelizacja z czerwca tego roku, regulująca tę samą kwestię, jest bezprzedmiotowa. Jej wejście w życie spowodowałoby tylko legislacyjny bałagan, niedopuszczalny w demokratycznym państwie prawa" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że wypłata dywidendy będzie możliwa, gdy prezydent podpisze "wrześniową" nowelizację, po uzyskaniu opinii Marszałka Sejmu. Do tego jednak - jak dodał - potrzebny jest wyrok TK wraz z pisemnym uzasadnieniem, a na wydanie takiego uzasadnienia Trybunał ma 30 dni od dnia ogłoszenia wyroku.

Trybunał ogłosił wyrok w sprawie zaskarżonych przez prezydenta przepisów ustawy z września ub.r. 16 lipca tego roku. Prezydent zarzucał, że nowela narusza niezależność Narodowego Banku Polskiego (NBP), przez zobowiązanie banku do wyzbycia się akcji KDPW. Według zaskarżonego przez prezydenta przepisu, NBP miał mieć 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy na zbycie akcji KDPW innym akcjonariuszom. Gdyby tego nie zrobił, po 18 miesiącach straciłby prawo głosu z posiadanych akcji KDPW.

TK orzekł, że Parlament nie może nakazać NBP sprzedaży akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i określić terminu tej sprzedaży; jednocześnie - ponieważ podważony przepis nie jest nierozerwalnie związany z całą ustawą - pozostałe przepisy mogą wejść w życie po podpisaniu ustawy przez prezydenta i ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw oraz po vacatio legis.

Resort skarbu szacuje, że tylko w latach 2006 i 2007 giełda zarobiła "na czysto" odpowiednio ponad 107 mln zł i 135 mln zł. KDPW z kolei osiągnął w tym czasie zysk w wysokości 69 mln zł i 47 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka ministerstwa finansów Magdalena Kobos, chodzi w sumie o około pół miliarda złotych z dywidend. Przerwa w zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy obu spółek trwa do 30 lipca. Bez zmian w ustawie nie będą one mogły podjąć decyzji o wypłacie dywidendy. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - do TK