Nowi przywódcy Chin obiecują dobrobyt

PAP, DI
opublikowano: 17-03-2013, 09:32

Na zakończenie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu Chin, nowy szef państwa Xi Jinping obiecał swym rodakom, że będzie dążył do urzeczywistnienia "chińskiego snu" o dobrobycie i silnej pozycji Chin w świecie.

W swym wystąpieniu przed delegatami 59-letni Xi Jinping zachęcał Chińczyków do wspólnych wysiłków na rzecz poprawy warunków życia i wzrostu roli ich państwa w świecie. Obiecał, że sam będzie ciężko pracował, by spełnić oczekiwania rodaków, i apelował o wiarę w "chiński model socjalizmu".

Prawie 3 tysiące delegatów zatwierdziło w niedzielę, w ostatnim dniu prawie dwutygodniowej sesji parlamentu w Pekinie, budżet państwa - ze znacznym, blisko 11-procentowym wzrostem wydatków na wojsko. Nawiązując do sporów z sąsiadami o wysepki na Morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim Xi Jinping powiedział, że siły zbrojne muszą "zdecydowanie bronić" suwerenności kraju.

W czwartek Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych dokonało formalnego wyboru Xi Jinpinga na prezydenta Chin, a dzień później zatwierdziło dotychczasowego wicepremiera, 57-letniego Li Keqianga, na premiera Chin. Zmiany te, a także przejęcie w listopadzie przez Xi Jinpinga przywództwa w partii i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, wieńczą proces przemian pokoleniowych na szczytach chińskich władz.

Xi Jinping w chińskiej telewizji, fot. Bloomberg
Xi Jinping w chińskiej telewizji, fot. Bloomberg
None
None

Na pierwszej konferencji prasowej nowy szef chińskiego rządu Li Keqiang obiecał reformy i wzrost gospodarczy. Spotkał się on z dziennikarzami w niedzielę, po zakończeniu w Pekinie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu Chin.

Nowy premier zapewnił, że będzie pracował nad zmniejszeniem przepaści między bogatymi a biednymi. Podkreślił, że chińska gospodarka potrzebuje zmian, a rząd musi bardziej zdecydowanie pobudzać popyt wewnętrzny.

Li Keqiang zapowiedział energiczną walkę z korupcją i zatruwaniem środowiska naturalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane