Czytasz dzięki

Nowi rozgrywający w Qumaku

opublikowano: 04-09-2017, 22:00

W nowej emisji Qumaka wzięli udział m.in. były prezes ATM-u Sylwester Biernacki oraz Euvic, który ma dalekosiężne plany wobec spółki.

Wśród inwestorów, którzy objęli nową emisję akcji Qumaka serii L, jest związany do niedawna z ATM-em Sylwester Biernacki. Manassa Investments, poprzez którą inwestował też w ATM, objęła ponad 1 mln nowych akcji Qumaka. Informację o zaangażowaniu Sylwestra Biernackiego potwierdziły „PB” dwa niezależne źródła. Sylwester Biernacki tym razem nie pojawi się, przynajmniej na razie, w zarządzie giełdowej spółki. Po opuszczeniu ATM-u ma roczny zakaz konkurencji. Nie ujawni się też w akcjonariacie, gdyż jego zaangażowanie po zarejestrowaniu emisji nie przekroczy 5 proc. Były prezes ATM-u w 2006 r. stworzył i zarządzał spółką Polish Internet Exchange (PLIX), największym w Polsce punktem wymiany ruchu, obsługującym ponad 40 proc. ruchu polskich operatorów. W ramach PLIX zbudował serwerownię w warszawskim budynku LIM/ Marriott. W 2013 r. sprzedał ten biznes TelecityGroup — liderowi rynku data center w Europie. W 2016 r. wraz z Private Equity Managers zainwestował w ATM, a następnie został prezesem tej spółki. Przy okazji emisji przez Qumak 30 mln akcji serii L w jej akcjonariacie umocniło się też porozumienie akcjonariuszy związane ze spółką Euvic.

CHYŁKIEM NA GPW: Już przed rokiem Wojciech Wolny, prezes Euvicu, deklarował, że grupa rozważa wejście na parkiet, pozyskując giełdową spółkę technologiczną. Czyżby realizował plan?
Wyświetl galerię [1/2]

CHYŁKIEM NA GPW: Już przed rokiem Wojciech Wolny, prezes Euvicu, deklarował, że grupa rozważa wejście na parkiet, pozyskując giełdową spółkę technologiczną. Czyżby realizował plan? Fot. Marek Wiśniewski

— Euvic nie będzie większościowym, a nawet największym akcjonariuszem spółki, ale przekroczy 10-procentowy próg udziałów. Powinno to w zupełności wystarczyć do umożliwienia dobrej współpracy — głosi komunikat spółki. Po zsumowaniu informacji o zaangażowaniu porozumienia akcjonariuszy związanych z Euvikiem na ostatnim walnym i informacji o nowych akcjach objętych przez porozumienie nie wynika, jakoby zaangażowanie po rejestracji emisji przekroczyło 10 proc. Przedstawiciele Euvika tłumaczą, że porozumienie nie zarejestrowało wszystkich akcji na ostatnie walne, a w emisji wzięły udział osoby związane ze spółką, które nie muszą tego raportować.

— Cieszę się, że mimo zmiany otoczenia na znacznie bardziej formalne, jakim jest GPW, udało nam się w części zachować zespołowy charakter naszych działań. Świadczy o tym fakt, że niemal drugie tyle akcji co Euvic objęli członkowie zarządu i kluczowi pracownicy Euvika. To dobrze wróży współpracy, która operacyjnie już ruszyła — mówi Wojciech Kosiński, wiceprezes spółki Euvic, która również objęła akcje podczas emisji.

Euvic przyznaje, że ma dalekosiężne plany wobec Qumaka. — Wydaje mi, że obecnie jest dobry moment, aby nauczyć się współpracy, żeby rzetelnie rozliczyć się z przeszłości i zrestrukturyzować spółkę — mówi Wojciech Wolny, prezes Euvika. Nie wyklucza wejścia informatycznej grupy na giełdę przez odwrotne przejęcie.

— Jest to na pewno jeden ze scenariuszy, które bierzemy pod uwagę, ale raczej w dalszej przyszłości — wyjaśnia Wojciech Wolny. W skład grupy Euvic wchodzi 11 polskich spółek IT. Ich przychody przekroczyły w zeszłym roku 250 mln zł przy EBIDTA na poziomie 32 mln. Grupa Euvic ma ponad 900 klientów na całym świecie, świadczy im usługi w zakresie outsourcingu IT, tworzenia, rozwoju i testów oprogramowania, e-commerce, wdrażania rozwiązań wiodących producentów, integracji aplikacji oraz IT help desk. Porozumienie akcjonariuszy związane z Euvikiem ujawniło się w akcjonariacie Qumaka w połowie czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane