Nowoczesna gospodarka wciąż zatrudnia

  • Marta Bellon
opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Innowacyjne firmy dywersyfikują działalność i stawiają na rozwój, starając się przy tym przyciągać najlepszych specjalistów i zwiększać zatrudnienie.

Firmy zaliczane do sektora tzw. nowoczesnej gospodarki, czyli innowacyjne, elastycznie zorganizowane, stosujące zaawansowane technologie, zakończyły I kwartał tego roku wzrostem zatrudnienia o ponad 3 proc. A do końca roku zatrudnienie w innowacyjnych przedsiębiorstwach zwiększy się o kolejne 2 pkt proc. — wynika z raportu ADP Polska, jaki firma przygotowała na podstawie danych od swoich klientów — przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych.

— W I kw. 2013 r. przedsiębiorstwa nowoczesnej gospodarki skupiły się na dywersyfikacji działalności, implementacji nowoczesnych technologii i wprowadzeniu atrakcyjnych systemów motywacyjnych. Wszystko po to, aby systematycznie się rozwijać, zwiększać zatrudnienie i przyciągać najlepszych rynkowych specjalistów. Oczywiście nawet czołówka biznesowego peletonu musiała zmierzyć się z takimi trudnościami, jak rotacja pracowników, konieczność uelastycznienia form zatrudnienia czy wyhamowanie dynamiki tworzenia nowych miejsc pracy. Nie mam jednak wątpliwości, że innowacyjne firmy są zdecydowanie bardziej odporne na zmieniające się warunki gospodarcze w porównaniu z ogółem rynku — komentuje Dariusz Terlecki z ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

Wynika z niego, że największy wzrost zatrudnienia odnotowały firmy z branży produkcyjnej nowoczesnej gospodarki. W I kwartale 2013 r. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 5,28 proc. W dużych firmach produkcyjnych (powyżej 500 pracowników) wzrost wyniósł 5,93 proc., a w mniejszych (poniżej 500 osób) — 1,62 proc. Przedsiębiorstwa produkcyjne wyprzedziły tym samym usługowe. W usługach zatrudnienie wzrosło tylko o 2,46 proc. w porównaniu z I kw. 2012 r. Przy czym w dużych firmach wzrost był wyższy (2,54 proc.) niż w małych i średnich (1,87 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu