Nowosądecka jaskółka PPP

  • Emil Górecki
opublikowano: 06-03-2015, 00:00

Budowa i zarządzanie siedzibą sądu będzie pierwszym znaczącym projektem administracji rządowej, finansowanym z prywatnej kieszeni.

Nowy Sącz pokaże Polsce, że partnerstwo publiczno- -prywatne (PPP) to nie bajki. Przedstawiciele tamtejszego Sądu Okręgowego oraz budowlana firma Warbud Infrastruktura podpisali wczoraj (5 marca) umowę na budowę w takiej formule siedziby lokalnej Temidy.

— To pierwszy pełnokrwisty projekt infrastrukturalny w PPP, realizowany przez administrację rządową. To aberracja, że odkrywanie takich możliwości finansowych w Polsce wzięły na siebie samorządy. Myślę, że to powinien być przełom dla rynku projektów PPP. Sam minister sprawiedliwości ma olbrzymie potrzeby lokalowe dotyczące sądów, prokuratur, policji i więzień — mówi Bartosz Korbus z Instytutu PPP.

Pomysł rozwiązania problemów lokalowych nowosądeckiego sądu poprzez kooperację z prywatnymi firmami powstał w 2011 r. W zeszłym roku wybrano pięć podmiotów, które złożyły oferty warte od 126 do 177 mln zł brutto. Najniższą cenę zaproponował Warbud. Jego zadaniem będzie zaprojektowaniei budowa sądu o powierzchni 5,5 tys. mkw. wraz z parkingiem podziemnym, pełną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu, a następnie utrzymanie i zarządzanie obiektem przez 20 lat. Później nieruchomość zostanie przekazana sądowi. Ten rok zostanie poświęcony na projektowanie. Budowa powinna ruszyć w 2016 r. i zakończyć się na przełomie 2017 i 2018 r.

— Mogę zaświadczyć, że będziemy gremialnie uczestniczyć w przetargach PPP, jeżeli tylko będą one ogłaszane. Obecnie banki chcą wejść w finansowanie takich inwestycji, co kilka lat temu było problemem — podkreśla Mirosław Józefczuk z Warbudu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu