Nowości w ofercie TFI na rok 2012

Jagoda Fryc
opublikowano: 24-11-2011, 10:30

W nowym roku oszczędzający w funduszach będą mieli w czym wybierać. Towarzystwa odkurzają oferty i uruchamiają nowe produkty

Na łowy wyruszyło już ING TFI. Za miesiąc czwarte pod względem aktywów krajowe towarzystwo wprowadzi do oferty fundusz Obligacji Rynków Wschodzących (inwestuje do 100 proc. aktywów w luksemburski ING Emerging Market Debt). Skąd ten pomysł? Według przedstawicieli TFI, rynki rozwijające się są perspektywiczne.

— Potencjał zysków wynika z wysokiego oprocentowania samych obligacji oraz z faktu fundamentalnego umacniania się walut krajów rozwijających się. Kolejną okazją będzie obniżanie się poziomu inflacji, a w konsekwencji dodatkowy zysk wynikający ze spadku stóp procentowych w tych krajach — zdradza nam Marcin Iwuć, dyrektor marketingu i komunikacji w ING TFI.

Towarzystwo chce zgromadzić około 50 mln zł w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia funduszu. Będzie on dostępny już od 200 zł w pierwszej wpłacie i 50 zł w każdej kolejnej.

Duży potencjał w rynkach wschodzących widzi również Pioneer TFI — największy gracz na rynku. W ubiegłym tygodniu zapowiedziało poszerzenie oferty o sześć funduszy.

— Pracujemy nad kilkoma nowymi produktami. Trzy z nich będą inwestować na rynkach wschodzących. Na tym etapie trudno jednak określić ich formę oraz termin wprowadzenia — mówi nam Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI.

Wariant dla ostrożnych

Przedstawiciele niektórych TFI sceptycznie podchodzą do koniunktury. Uważają, że awersja do ryzyka jest duża, a w takich okolicznościach ciężko namówić inwestorów do funduszy, tym bardziej akcyjnych. W dobie niepewności na rynkach finansowych oraz w odpowiedzi na oczekiwania klientów oferty powinny być więc nastawione na bezpieczne produkty. Chce temu sprostać Aviva Investors TFI. Jeszcze w grudniu towarzystwo otwiera dwa fundusze dłużne (Obligacji Dynamiczny i Dłużnych Papierów Korporacyjnych).

— To jeszcze nie czas na fundusze akcyjne. W niepewnych większość klientów poszukuje bezpiecznych inwestycji, które dają szansę na większe zyski niż lokaty bankowe. Nasze nowe produkty dłużne mogą też przyciągnąć firmy zainteresowane ulokowaniem swoich nadwyżek finansowych — mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI. Podobne plany ma też BZ WBK TFI. W nowym roku planuje poszerzyć ofertę produktową o co najmniej dwa bezpieczne fundusze. Wnioski leżą w KNF.

— Nie mamy pewności, jak będzie wyglądać przyszły rok na rynkach. Problemy zadłużeniowe w strefie euro wciąż wiszą w powietrzu, politycy zamiatają je pod dywan, a inwestorzy to widzą. Wydaje się, że w takich okolicznościach powrót klientów do funduszy akcyjnych trochę potrwa. Dlatego z biznesowego punktu widzenia decyzja TFI o wprowadzaniu do oferty kolejnych bezpiecznych produktów jest słuszna. Takich funduszy nigdy za dużo — komentuje Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

Coś dla zamożnych

Inwestorzy, którzy posiadają grubsze portfele, również będą mieli w czym wybierać. Coraz więcej TFI decyduje się na stworzenie dla nich dedykowanych funduszy zamkniętych.

— Fundusze zamknięte są dla TFI stabilnym źródłem dochodu ze względu na ograniczenia związane z możliwością wejścia i wyjścia. Dodatkowo produkty te są przeważnie skierowane do zamożnych inwestorów. Tacy klienci są trudniejsi, gdyż wymagają wyższego poziomu obsługi, ale gdy już decydują się na inwestycję, to przychodzą ze sporą gotówką — mówi Bernard Waszczyk.

A może IKE i IKZE

Niedawno pisaliśmy o zamkniętym funduszu absolutnej stopy zwrotu, który od grudnia znajdzie się w ofercie PKO TFI. Do tego grona niebawem może dołączyć także Millennium TFI.

— Jeżeli będzie zapotrzebowanie na fundusze zamknięte w ramach programu private banking Banku Millennium, to z pewnością na nie odpowiemy. Nie wykluczamy takich rozwiązań w przyszłym roku. Temat jest na poziomie analiz biznesowych — mówi Robert Borecki, prezes Millennium TFI. Millennium TFI oferuje 10 otwartych funduszy polskich i zagranicznych. Jego najmocniejszą stroną są produkty systematycznego oszczędzania. Towarzystwo jest jednym z liderów w zdobywaniu klientów w tym segmencie rynku. Obecnie ma 45 tys. aktywnych Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) i planuje od nowego roku poszerzenie oferty także o tzw. IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego). Noworoczne zmiany zapowiada również AXA TFI.

— W nowym roku planujemy poszerzyć ofertę o klika funduszy otwartych i zamkniętych. Na razie KNF rozpatruje wnioski o uruchomienie dwóch produktów.Oba skierowane są do klientów zamożnych. Jeden będzie miał charakter akcyjny i umożliwi osiągnięcie wyższej stopy zwrotu. Drugi to tzw. fundusz bezpieczny — mówi Aneta Podyma, prezes AXA TFI.

W listopadzie wniosek do KNF o zarejestrowanie nowego funduszu złożyło też Copernicus Capital TFI. Towarzystwo przewiduje, że produkt znajdzie się w ofercie w połowie lutego i będzie dostępny we wszystkich kanałach sieci dystrybuującej.

— Fundusz będzie adresowany do inwestorów instytucjonalnych oraz zamożnych osób fizycznych, dla których bardzo istotny jest liniowy wzrost wartości jednostki przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa lokat. Przy dzisiejszych warunkach rynkowych fundusz będzie celował w roczną stopę zwrotu na poziomie 6-6,5 proc. — mówi Marcin Billewicz, prezes Copernicus Capital TFI.

I coś dla odważnych

Ipopema TFI, znane z dedykowanych funduszy zamkniętych, postanowiło zmienić linię biznesową oraz zdywersyfikować ofertę. W grudniu startuje z trzema funduszami, z czego dwa będą się charakteryzować podwyższonym ryzykiem inwestycyjnym: Fundusz Ipopema Agresywny oraz Makro Alokacji, który będzie inwestował zgodnie z cyklem koniunkturalnym.

— W przyszłym roku planujemy rozwój sieci dystrybucji, która będzie motorem napędowym sprzedaży produktów. Chcemy także nawiązać współpracę z towarzystwami ubezpieczeniowymi, aby nasze fundusze weszły w skład produktów typu unit linked — zapowiada Dorota Sępka, dyrektor ds. sprzedaży w Ipopema TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowości w ofercie TFI na rok 2012