Czytasz dzięki

Nowy bank debiutuje nad Wisłą

opublikowano: 12-09-2019, 22:00

Lokata Facto to depozyty terminowe dla klientów detalicznych i biznesowych, które mogą być przystawką do dania głównego.

BFF Banking Group to międzynarodowa instytucja finansowa, specjalizująca się w rozwiązaniach finansowych, takich jak faktoring i leasing dla służby zdrowia i administracji publicznej. Od 2016 r. obecna jest również nad Wisłą, gdzie uruchamia internetowy bank z ofertą depozytową dla klientów detalicznych i biznesowych. Bank Lokata Facto oficjalnie startuje 19 września i do tego czasu nie ujawnia szczegółowych informacji. Podobną działalność depozytową spółka prowadzi już na rynkach włoskim i hiszpańskim. Mając gotową technologię, czyli bankowość internetową, i licencję polskiego nadzoru, wejście do dużego kraju w regionie CEE może być przedsmakiem tego, co grupa BFF docelowo będzie chciała zaoferować Polakom.

Depozytowa oferta

— Myślę, że spółce nie tyle chodzi o nowe źródło przychodów, ile o obniżenie kosztów finansowania i zróżnicowanie źródeł finansowania. Depozyty są tańsze od obligacji i kredytów bankowych — mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowy.

Podobny scenariusz kreśli Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

— Przynajmniej na początku nowy bank powinien zaoferować lepsze warunki depozytowe niż reszta rynku, chociażbypo to, aby zdobyć klienta. Mimo to uważam, że nie będzie stanowił istotnej konkurencji dla klasycznych banków w Polsce — mówi Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Scenariusze dla biznesu

Czy Lokata Facto ma szansę zaistnieć w Polsce i pozyskać klientów, tym samym odbierając kawałek tortu innym bankom?

— Biorąc pod uwagę to, że uniwersalne banki płacą niewielkie odsetki za depozyty terminowe, ponieważ w coraz większym stopniu finansują się osadami zgromadzonymi na rachunkach bieżących, to uważam, że nowy bank może pozyskać klientów swoją ofertą — twierdzi Andrzej Powierża.

Jego zdaniem interesujące jest również to, że wejście na rynek z ofertą depozytową zbiegło się z dyrektywą PSD2, dotyczącą usług płatniczych, która zacznie obowiązywać 14 września.

— Na mocy tych przepisów i po uzyskaniu licencji spółka mogłaby zaoferować aplikację lub platformę internetową, do której klient mógłby podpiąć swoje rachunki założone w innych bankach i zarządzać budżetem z jednego miejsca. Taka usługa dałaby jej takie korzyści, jak dostęp do danych o transakcjach i dochodach klienta, które są kluczowe przy ocenie ryzyka kredytowego. Być może właśnie w tym kierunku będzie się rozwijała Lokata Facto w Polsce, a oferta depozytowa jest pierwszym etapem, na którym chce zbudować bazę klientów — wyjaśnia analityk DM Citi Handlowy.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane