Nowy Cedet otwiera podwoje

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Belgijska spółka Immobel zakończyła rewitalizację legendarnego Cedetu w Warszawie. Pierwsi najemcy wprowadzą się jeszcze w tym miesiącu.

Początki Cedetu sięgają lat 50. XX wieku, gdy otwarto tu Centralny Dom Towarowy. Później w budynku działał Centralny Dom Dziecka, a następnie popularny sklep z zabawkami — Smyk. W 2011 r. nieruchomość kupiła spółka Immobel, która cztery lata później rozpoczęła jej przebudowę. Celem inwestora było przywrócenie budynkowi charakteru handlowej wizytówki miasta i miejsca spotkań, który utracił on w wyniku chaotycznej rekonstrukcji po pożarze w 1975 r.

Prace trwały trzy lata i pochłonęły ponad 400 mln EUR.

— Rewitalizacja Cedetu była wypadkową przyszłościowego myślenia o budynku, dostosowania go do dzisiejszych realiów i potrzeb z jednoczesnym poszanowaniem historii — mówi Jacek Wachowicz, prezes spółki Immobel Poland.

Na budynku zainstalowano neon z charakterystyczną strzałką, który jest odwzorowaniem pierwowzoru z lat 50-tych.

— W zrewitalizowanym obiekcie zachowane zostały oryginalne fundamenty budynku i słupy. Natomiast cała zabytkowa bryła została wiernie odtworzona. Szczególnie dużo uwagi poświecono takim elementom, jak elewacja i jej charakterystyczne podziały, słupy, kominy, daszki i tarasy — wymienia Andżelika Cieślowska, prezes Korporacji Budowlanej Doraco, generalnego wykonawcy inwestycji.

Według zapewnień Immobela, budynek został już prawie w całości skomercjalizowany, a jego najemcami zdecydowali się zostać: Smyk, Rossmann, Apteka Europejska, T-Mobile, Zdrofit i Costa Coffee. Do Cedetu wróci także supermarket z wejściem od strony skrzyżowania ulicy Brackiej z Alejami Jerozolimskimi. Nieoficjalnie mówi się, że trwają negocjacje z dwoma sieciami.

W nowej części biurowej swoją pierwszą w Centralnej Europie kreatywną przestrzeń do pracy otworzy natomiast m.in. WeWork, amerykański operator biur coworkingowych. Będzie miał on również do wyłącznego użytku wewnętrzne patio o powierzchni 275 mkw.

Zdaniem ekspertów, rewitalizowane przestrzenie to duża wartość w portfelu dewelopera. Sama modernizacja wiąże się jednak z dużym kosztem.

— W przypadku obiektów z ciekawą historią, które z różnych przyczyn zostały znacznie zniszczone, warunki techniczne często są trudne do przewidzenia i mają olbrzymi wpływ na finalne koszty. W zależności od tego, koszty dodatkowe przy rewitalizacji wahają się od 10 proc. do nawet 150 proc. — mówi architekt Marek Kotowski z firmy Bouygues Immobilier Polska, współautor rewitalizacji DH „Renoma” we Wrocławiu i zabytkowego dworca kolejowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Całkowita powierzchnia Cedetu wynosi 22 tys. mkw. Budynek ma 11 kondygnacji, w tym siedem nadziemnych i cztery podziemne. Oferuje 138 miejsc postojowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy