Czytasz dzięki

Nowy faworyt z giełdowej branży finansowej

opublikowano: 24-06-2020, 11:41

Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities, podniósł z trzymaj do kupuj rekomendację dla akcji PZU, a jednocześnie z kupuj do trzymaj obniżył zalecenie dla Banku Pekao.

Cena docelowa akcji PZU została jednak obniżona - z 40,7 do 36,4 zł.

"PZU, jak wiele firm, zostało dotknięte pandemią koronawirusa, a cena akcji spółki spadła o ponad 20 proc.w tym roku. Pomimo negatywnego wpływu niższych stóp procentowych zarówno poprzez ekspozycję na sektor bankowy oraz duży portfel obligacji skarbowych szacujemy, że dzięki silnej rentowności podstawowego biznesu ubezpieczeniowego i konserwatywnej polityce inwestycyjnej PZU będzie w stanie utrzymać dwucyfrowy zwrot na kapitale (ROE) oraz możliwości wypłaty dywidendy w dłuższym horyzoncie czasowym. Oczekujemy 2,07 zł dywidendy na akcję w 2021 oraz 2,48 zł w 2022 co daje ok. 8 proc. stopy dywidendy, co w środowisku niskich stóp procentowych wygląda atrakcyjnie" - napisano w uzasadnieniu raportu wydanego 16 czerwca o godz. 8. 

Zastrzeżenia prawne PZU

W przypadku Pekao cena docelowa spadła z 59,85 do 57,4 zł, w ślad za obniżką prognoz, wynikającą z niższych stóp procentowych NBP.

"Obniżka w wycenie jest niewielka, gdyż niższe prognozy wyników są w części skompensowane niższą stopą wolną od ryzyka użytą w naszym modelu. Bank Pekao podał, że wszystkie obniżki stóp o łącznie 140 pkt bazowych obniżą jego marżę odsetkową o ok. 45 pkt. bazowych, a zysk netto o 650-700 mln zł w 2020 roku, z czego 200 mln zł wynikać będzie tylko z ostatniej trzeciej obniżki. Nadal oczekujemy, że koszty ryzyka podwoją się w tym roku i będą stopniowo wracać do znormalizowanego poziomu od 2021 roku. Widzimy, że globalny sentyment do sektora bankowego poprawił się w ostatnim czasie i akcje w mniej dynamiczny sposób reagują na pojawiające się negatywne informacje. Jednocześnie na tym etapie nie widzimy już potencjału wzrostu dla Pekao" - brzmi uzasadnienie.

Zastrzeżenia prawne Pekao

Nie zmieniła się rekomendacja "sprzedaj" dla Alior Banku. Wartość godziwa to 10 zł. 

Łukasz Jańczak uważa, że powrót do rentowności zajmie bankowi znacznie więcej czasu, chyba, że stopy procentowe zostaną podniesione.

"Oczekujemy, że cykl obniżek dobiegł końca i stopy pozostaną niezmienione w najbliższej przyszłości. Oczekujemy strat netto banku w 2020 i 2021 roku i niskiego zysku w 2022, który będzie funkcją normalizacji odpisów kredytowych, która na tym etapie wydaje się nie być przesądzona" - dodano.

Zastrzeżenia prawne Alior

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane