Nowy inwestor na terenach po starej fabryce nysek

AR
25-04-2016, 10:17

W Nysie pojawił się pierwszy od 20 lat inwestor. Na terenie starych zakładów FSD firma TGJ Group uruchomi produkcję systemów kanalizacyjnych.

Znany jest już inwestor, który wygrał przetarg na najem największej hali produkcyjnej na terenach po FSD (Fabryce Samochodów Dostawczych). Jest nim śląska firma TGJ Group – poinformował w piątek urząd miasta.

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI:
Zobacz więcej

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI:

Inwestycje firm produkcyjnych na obszarze dawnej fabryki „nysek” mogłyby poprawić statystyki lokalnego rynku pracy. Czekają na nie też inwestorzy, którzy pożyczyli gminie 22 mln zł na wykup zakładów. MACIEJ ZYCH

Spółka przeniesie do Nysy produkcję z Kędzierzyna-Koźla. W opolskim miasteczku będą powstawać innowacyjne systemy kanalizacyjne oraz elementy architektury miejskiej z polimerokwarcu. Rozruch maszyn i pierwsze odlewy ruszą w przyszłym tygodniu – zapowiadają jej przedstawiciele. 

Docelowo inwestor zamierza zatrudnić 120 osób. Władze miasta mają nadzieję, że będą to byli pracownicy zamkniętej fabryki.

– Szukamy do pracy głównie wyszkolonej kadry, m.in. konstruktorów, projektantów do opracowywania modeli w technice 3d, a także kadry biurowej i specjalistów od marketingu – informuje Tadeusz Gawęda, doradca firmy TGJ Group.

Rekrutację będzie prowadzić przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. Pierwsza ruszy prawdopodobnie na początku maja.

Pieniądze z wynajmu hali zostaną wykorzystane na spłatę rat od obligacji przychodowych za zakup terenów pod byłej fabryce FSD. Inwestorzy pożyczyli miastu 22 mln zł. Dotychczas istniejące tam hale były wynajmowane lokalnym firmom.

– To pierwsza firma zewnętrzna z branży produkcyjnej, która wchodzi do Nysy od, bez mała, 20 lat – komentuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy, wcześniej przez 10 lat dyrektor w nyskim pośredniaku. 

Miasto planuje już wynajem kolejnej hali. Docelowo władze Nysy chcą rozwijać tu przemysł ciężki, który zapewni miejsca pracy. Rozważane jest włączenie starych zakładów do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (pisaliśmy o tym w marcu >>>).

Gdy FSD zbankrutowała w 2003 r., bezrobocie w powiecie wzrosło do prawie 32 proc. Obecnie to nadal największa bolączka tego regionu. W lutym stopa bezrobocia sięgnęła tu 15,3 proc.

TGJ zapowiada modernizację hali za 800 tys. zł (był to jeden z wymogów przetargu)

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Nowy inwestor na terenach po starej fabryce nysek