Nowy inwestor zapewni Vestorovi nowe otwarcie

opublikowano: 24-03-2019, 22:00

Dom maklerski pozyskał kapitał pozwalający na uruchamianie nowej działalności. Konkurent przestrzega, że najbardziej zaawansowany pomysł to ciężki kawałek chleba

Vestor Dom Maklerski ma nowego akcjonariusza. Z naszych informacji wynika, że objął 9,95 proc. walorów. Ma przy tym ochotę na więcej. Musi jednak uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na wykonywanie prawa głosu przekraczającego 10 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu domu maklerskiego.

Vestor DM, którego prezesem jest Jakub Bartkiewicz, miał już kiedyś inwestora zewnętrznego.Była nim spółka kontrolowana przez rodzinę twórców łazienkowego Sanplastu. Rozstanie akcjonariuszyw 2015 r. poskutkowało zmianą nazwy z Investors na Vestor. [FOT. WM]
Zobacz więcej

ZMIANA:

Vestor DM, którego prezesem jest Jakub Bartkiewicz, miał już kiedyś inwestora zewnętrznego.Była nim spółka kontrolowana przez rodzinę twórców łazienkowego Sanplastu. Rozstanie akcjonariuszyw 2015 r. poskutkowało zmianą nazwy z Investors na Vestor. [FOT. WM] Fot. Marek Wiśniewski

— Będzie największym akcjonariuszem. Obejmie około 30 proc. akcji, z możliwością zwiększenia tego pakietu w przyszłości — potwierdza Jakub Bartkiewicz, prezes Vestor DM.

Nie możemy ujawnić jego tożsamości nowego inwestora, ze względu na jego zaangażowanie w inną transakcję. Mogę jedynie zdradzić, że działa w sektorze finansowym. Dostrzegamy szansę na synergię i realizację ciekawych projektów — dodaje Jakub Bartkiewicz.

FIZ-y i venture capital

Pierwsze nowe przedsięwzięcie jest już w fazie rozruchu. Jakub Bartkiewicz twierdzi, że nowy akcjonariusz objął niemal 10 proc. akcji domu maklerskiego w wyniku podwyższenia kapitału. Dzięki temu Vestor może świadczyć usługi depozytariusza dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ). Jakub Bartkiewicz przyznaje, że dotychczas dom maklerski miał za niskie kapitały, by mógł się tym zajmować.

— Mamy licencję, która obejmuje taką działalność. Samo jej uruchomienie trzeba jednak zgłosić KNF. Zrobiliśmy to 10 stycznia 2019 r. — informuje prezes Vestor DM.

Według Jakuba Bartkiewicza rynek jest o tyle ciekawy, że w wyniku różnych afer związanych z FIZ-ami banki wycofują się ze świadczenia usług depozytariusza dla takich funduszy. Ryzyko reputacyjne dla dużych instytucji jest bowiem niewspółmierne do potencjalnych zysków. Na rynku pojawia się więc luka, którą Vestor chce zagospodarować.

— Na rynku jest 700-800 FIZów. Po wdrożeniu dyrektywy MiFID II i aferze GetBacku są problemy z ich dystrybucją. Duża ich część pójdzie więc do likwidacji. Zostanie jednak całkiem sporo — mówi Jakub Bartkiewicz.

Agnieszka Sawa, prezes Q Securities, potwierdza rezygnacjęczęści banków ze świadczenia usług depozytariusza FIZów. Informuje przy tym, że Q Securities świadczy usługę depozytariusza dla ponad 130 FIZ-ów, a działalność tę rozpoczęło w grudniu 2016 r.

— Jest to złożony proces, wymagający świadczenia wysoce wyspecjalizowanych usług. Odpowiedzialność za aktywa funduszy i pozostałe obowiązki ustawowe sprawiają, że depozytariusz musi zatrudniać wysoce wykwalifikowaną kadrę, posiadającą wiedzę z zakresu prawa, finansów i rachunkowości. Pojawiające się przy tym nowe obowiązki generują dodatkowe koszty. Obecnie trwają regulacyjne prace nad zmianami modeli i metodami wycen aktywów funduszy. To z pewnością znacząco wpłynie na zakres i poziom skomplikowania działalności depozytariusza. Powstaje pytanie, na ile fundusze będą w stanie udźwignąć rosnące koszty z tego wynikające — zaznacza Agnieszka Sawa.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Vestor jest zarządzającym portfelem notowanego na giełdzie First Private Equity FIZAN, spod szyldu Origin TFI. Jakub Bartkiewicz zapowiada rychłą likwidację tego funduszu. Vestor zamierza za to uruchamiać nowe wehikuły inwestycyjne łączące kapitał funduszy venture z kapitałem klientów domu maklerskiego.

— Widzimy siebie jako akcelerator tego typu przedsięwzięć,dostarczający zarówno spółki, jak i część kapitału. Na pewno nie będziemy zarządzającymi inwestycjami. Nasze uczestnictwo będzie się ograniczało do delegowania członka komitetu inwestycyjnego w celach kontrolnych — wyjaśnia Jakub Bartkiewicz.

Dom maklerski ma już na koncie znalezienie finansowania dla niejednej spółki technologicznej. Na giełdę wprowadził m.in. ML System, Nano Group, Vigo System, prowadził też emisje publiczne Selvity. Angażował się w finansowanie tego typu spółek na rynku prywatnym.

— Mamy bardzo dużo ciekawych projektów, które kwalifikują się do finansowania przez venture capital. Do tej pory dla każdej spółki organizowaliśmy oddzielny klub inwestorów. Ma to jednak swoje ograniczenia. Doszliśmy więc do wniosku, że lepiej zrobić solidny fundusz niż działać tak jak do tej pory — tłumaczy Jakub Bartkiewicz.

Nie wyklucza przy tym, że na jednym funduszu się nie skończy.

— Zobaczymy, na ile nam pozwoli rynek. Dobrych zespołów zarządzających funduszami venture jest na rynku kilka i musimy się z kimś porozumieć — dodaje Jakub Bartkiewicz.

W poczekalni

Prezes Vestora przyznaje, że dom maklerski ma jeszcze kilka innych pomysłów z segmentu fintech. Zaznacza jednak, że za wcześnie, by o nich mówić.

— Będziemy mogli o nich powiedzieć, jak nasz inwestor się ujawni. Te projekty są z nim ściśle powiązane. To inwestor, który dostarcza nam kapitał, szanse na synergię i nowe projekty. Nie jest inwestorem finansowym, ale takim, który będzie z nami aktywnie pracował — podkreśla Jakub Bartkiewicz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu