Nowy JPK_VAT coraz bliżej

opublikowano: 18-02-2020, 22:00

Jeden plik z ewidencją i deklaracją VAT będzie wymagany od podatników od lipca, a od dużych firm od kwietnia

Do końca tego miesiąca resort finansów planuje uruchomienie środowiska testowego dla jednolitych plików kontrolnych JPK_V7M i JPK_V7K — po to, aby sprawdzić poprawność działania bramki służącej do ich przesyłania. Są to dwa warianty nowego JPK_VAT, który ma zawierać — tak jak dotychczas — informacje z ewidencji zakupów i sprzedaży prowadzonej przez podatników i dodatkowo dane z ich deklaracji VAT-7 i VAT-7K, obecnie składanych odrębnie urzędom skarbowym. Po wprowadzeniu tego wspólnego dokumentu podatnicy nie będą już osobno przesyłać deklaracji.

ŻĄDANIA PRACOWNIKÓW:
ŻĄDANIA PRACOWNIKÓW:
Spodziewamy się, że firmy — poza inwestowaniem we wdrożenie systemów uznanych przez urzędników za właściwe — będą musiały też poszerzyć obowiązki pracowników, którzy będą w najbliższej przyszłości oczekiwali proporcjonalnego wzrostu wynagrodzeń — mówi Alexander Beresford, szef marketingu Finiaty.
Fot. ARC

Zmiany te wynikają z ubiegłorocznej lipcowej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Wspomniany JPK_V7M zostanie przeznaczony dla przedsiębiorców odprowadzających podatek co miesiąc, a JPK_V7K dla przedsiębiorców rozliczających się z VAT kwartalnie. Nowy JPK_VAT sporządzany w takich formach będzie w tym roku przesyłany przez wszystkich podatników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. Najpierw, od 1 kwietnia, obowiązek ten obejmie duże firmy, co nie znaczy, że inne nie mogą dobrowolnie przystąpić w tym czasie do nowego systemu, przy czym w takim przypadku nie będzie mowy o powrocie do rozliczeń na wcześniejszych zasadach. Natomiast od 1 lipca już wszyscy przedsiębiorcy — duzi i z sektora MŚP — będą musieli przekazywać dane dotyczące VAT w pliku o nowej strukturze, składającej się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej.

VAT-8 po staremu

Od 1 lipca 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż przez JPK_VAT. Ministerstwo Finansów (MF) wyjaśnia, że nowe zasady nie będą dotyczyć skróconej deklaracji VAT od usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem (VAT-12) oraz pozostałych deklaracji podatkowych, takich jak np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14. Te dokumenty mają być sporządzane według dotychczasowych przepisów. Nowy JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej — do 25. dnia miesiąca. Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału.

Natomiast po zakończeniu kwartalnego okresu rozliczeniowego wypełnią część ewidencyjną za trzeci jego miesiąc oraz część deklaracyjną za cały kwartał. Elementy nowego JPK_VAT określa rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. W tym miesiącu MF opublikowało na swojej stronie broszurę informacyjną z opisem struktur logicznych pliku JPK_V7M / V7K. Nowy plik ma zawierać także dane, które obecnie nie są wprowadzane do JPK_VAT, w tym m.in. nowe kody towarów wrażliwych i usług czy kody transakcji, np. usług elektronicznych, sprzedaży wysyłkowej. Przepisy przewidują przy tym nową sankcję w wysokości 500 zł za każdy błąd w pliku, który uniemożliwi przeprowadzenie organom podatkowym weryfikacji prawidłowości transakcji. Po wezwaniu podatnik będzie musiał poprawić złe dane w ciągu 14 dni.

Zbyt wiele naraz

W ocenie Konfederacji Lewiatan JPK z oznaczeniami V7M i V7K ma skomplikowaną strukturę, bo nie jest wyłącznie połączeniem dotychczasowego pliku z formularzem deklaracji. W rezultacie wymusza przeprowadzenie przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości, czasochłonnej analizy ich produktów i usług, typów transakcji oraz dokumentów na potrzeby oznaczenia ich w systemach księgowych w nowy, niespotykany wcześniej sposób. Oznacza to także konieczność zmiany istniejących programów finansowych, a w niektórych przypadkach wprowadzenie zupełnie nowych procesów, aby uzyskać z systemów księgowych wymagane dane i informacje. Z tych powodów Lewiatan apeluje o wydłużenie czasu na przygotowanie firm do nowych zasad sporządzania nowego JPK_VAT.

— Wdrożenie nowej struktury pliku, czyli V7M i V7K, musi zostać wykonane przez przedsiębiorców równocześnie z kolejną, skomplikowaną implementacją przepisów wprowadzających nową matrycę VAT. To oznacza ogromne obciążenie firm pracami związanymi ze skomplikowanymi zmianami w systemach księgowych — mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Lewiatana.

Według Konfederacji nowy obowiązek należałoby odroczyć o co najmniej dziewięć miesięcy.

— Na ten moment trudno jednoznacznie określić, jak nowe rozporządzenie o JPK wpłynie na długoterminowe działanie przedsiębiorstw. Ministerstwo Finansów, wprowadzając jednolite pliki kontrolne do mikro- i małych firm, wymusza na przedsiębiorcach szybsze, niż często mogą sobie na to pozwolić, wdrożenie księgowości elektronicznej. Mimo że takie rozwiązanie wydaje się czymś naturalnym w 2020 r., wiele firm musi zainwestować w nowe programy księgowe, ich instalację oraz comiesięczne abonamenty, szkolenia np. dla magazynierów z nowych oznaczeń grup towarów oraz zaznajomienia księgowych z dystrybuowanymi produktami — przyznaje Alexander Beresford, szef marketingu Finiaty.

Podkreśla, że nowy obowiązek obciąży przedsiębiorców dodatkowymi opłatami pobieranymi przez biura rachunkowe za każdorazowe wystawienie plików JPK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane