Nowy model Boeinga nie wzbudził zainteresowania

Marek Druś
25-07-2002, 12:11

Proponowana przez Boeinga nowa, dysponująca większym zasięgiem wersja modelu 747, nie znalazła praktycznie żadnego zainteresowania wśród potencjalnych odbiorców.

Boeing poinformował w lutym o planach wybudowania nowej wersji ‘jumbo jeta’, nazwanej 747-400X, która miała dysponować zasięgiem o ponad 800 mil większym od wersji standardowej oraz być o 20 proc. cichsza przy starcie. Samolot miał zabierać na pokład 416 pasażerów. Amerykański koncern chciał rozpocząć jego testy w 2003 roku.

Mająca być konkurencją dla opracowywanego przez Airbusa modelu A380 wersja nie spotkała się z zainteresowaniem potencjalnych odbiorców. Powodem jest zarówno słaba koniunktura na rynku przewozów lotniczych, jak i rosnąca konkurencja ze strony europejskiego rywala. Choć A380 ma być trochę głośniejszy przy starcie od Boeinga, na jego pokład wejdzie 500 pasażerów. Planowane wejście A380 do użytkowania zapowiadane jest na 2006 rok.

Boeing liczy jeszcze na zainteresowanie zmodyfikowanym modelem 747 ze strony przewoźników zajmujących się transportem cargo. Jak przyznał jeden z członków władz amerykańskiego koncernu, w pracach nad zwiększeniem zasięgu samolotu brano pod uwagę przede wszystkim odległości dzielące USA od państw Azji Południowo-Wschodniej. Koncern liczy, że uzależnieni od importu na rynek amerykański azjatyccy producenci skorzystają z możliwości transportu towarów drogą lotniczą.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowy model Boeinga nie wzbudził zainteresowania