Nowy nadzór może ruszyć już od stycznia 2002 roku

Katarzyna Ostrowska, Łukasz Świerżewski
opublikowano: 28-11-2001, 00:00

Nowa koncepcja rządu zakłada rozpoczęcie działalności nowego nadzoru nad ubezpieczeniami i funduszami emerytalnymi od 1 stycznia 2002 r., a nie — jak wcześniej zakładano — od lutego. Zmiany mają wzmocnić nadzór resortów pracy i finansów nad tymi segmentami rynku.

Od stycznia, a nie lutego, jak zakładano wcześniej, ma wystartować Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, łącząca dotychczasowy nadzór ubezpieczeniowy (Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń) i nad funduszami emerytalnymi (Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi).

— Ostateczny start komisji zależy jednak od decyzji Sejmu — zastrzega Krzysztof Pater, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Ustawa, która została skierowana do Sejmu, zakłada zmianę strukturalną obu nadzorów. Kompetencje nadzoru, tak jak dotychczas, będą regulowane przez ustawę o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawę o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Przyszłoroczne zmiany systemowe w obu dziedzinach mogą je jednak rozszerzyć lub zawęzić.

— Być może zmiany pójdą w kierunku rozszerzania nadzoru państwa — uważa Krzysztof Pater.

Na czele komisji ma stanąć prezes powoływany przez premiera na 6-letnią kadencję na wniosek szefów resortów pracy i finansów. W podejmowaniu kluczowych decyzji opartych na analizach KNUiFE będą brać udział dodatkowo cztery osoby. Będą nimi wiceministrowie: finansów i pracy oraz szefowie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po trzech miesiącach od startu komisji zapadną m.in. decyzje dotyczące redukcji zatrudnienia.

— Pewne funkcje w obecnych nadzorach są wspólne, istnieje więc możliwość oszczędności etatowych. Ewa Lewicka, była wiceminister pracy, nie miała wpływu na funkcjonowanie I i II filara. KNUiFE stworzy możliwość lepszej realizacji nadzoru — mówi Krzysztof Pater.

Statut komisji zostanie nadany przez ministra finansów w porozumieniu z ministrem odpowiedzialnym za zabezpieczenie społeczne. Prace nowego nadzoru będzie śledzić także Komisja Trójstronna oraz zreformowany urząd Rzecznika Ubezpieczonych.

Zdaniem Krzysztofa Patera, nie ma jeszcze osoby wytypowanej do pełnienia funkcji szefa komisji. W spekulacjach rynkowych pojawia się kilka nazwisk, m.in.: Jan Monkiewicz (prezes Polisy-Życie), Agenor Gawrzyał (prezes Warty), Jan Bogutyn (prezes Cigny), Ewa Lewicka (była wiceminister pracy), Danuta Wałcerz (szefowa PUNU) czy Zygmunt Kostkiewicz (prezes PZU).

PUNU rozpoczął działalność w lutym 1996 r., UNFE — w maju 1998 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska, Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowy nadzór może ruszyć już od stycznia 2002 roku