„Nowy początek” dla firm w tarapatach

MICHAŁ TOMASIAK radca prawny Rachelski i Wspólnicy
opublikowano: 25-06-2015, 00:00

Ogłoszenie upadłości przez firmę borykającą się z problemami finansowymi ma charakter silnie stygmatyzujący

KOMENTARZ PRAWNIKA

W uzasadnieniu nowej ustawy „Prawo restrukturyzacyjne” pojawiło się stwierdzenie, iż w obecnie obowiązującym stanie prawnym ogłoszenie upadłości przez firmę borykającą się z problemami finansowymi ma charakter silnie stygmatyzujący. Bardzo często już sam fakt ogłoszenia upadłości zamyka drogę do skutecznej restrukturyzacji, bez względu, czy mamy do czynienia z upadłością z możliwością zawarcia układu czy likwidacyjną. Przeświadczenie o braku możliwości odzyskania wierzytelności po ogłoszeniu upadłości sprawia, że wierzyciele nie chcą podejmować rozmów z dłużnikiem.

Przez wzgląd na powyższe, w nowym porządku prawnym upadłość i likwidacja dłużnika traktowane będą jako ostateczność. Nowe przepisy wprowadzają mechanizmy, których celem jest umożliwienie skutecznej restrukturyzacji dłużnika niewypłacalnego lub też zagrożonego niewypłacalnością. Chodzi o to, aby borykający się z problemami finansowymi przedsiębiorca mógł uniknąć likwidacji majątku poprzez podjęcie dogłębnych działań naprawczych polegających m.in. na zmianie struktury zobowiązań bądź zatrudnienia. Utrzymanie się dłużnika na rynku umożliwi jego wierzycielom sprawniejsze dochodzenie należności oraz kontynuowanie współpracy biznesowej poprzez nieprzerwaną realizację kontraktów.

Po wejściu w życie ustawy restrukturyzacyjnej przedsiębiorstwo, które znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, będzie mogło skorzystać z jednego z czterech typów postępowań restrukturyzacyjnych (postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego). Każde z nich jest szansą na uniknięcie konieczności ogłoszenia upadłości przez dłużnika poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji związanej z zawarciem układu z wierzycielami lub — jak w postępowaniu sanacyjnym — dzięki wdrożeniu działań sanacyjnych przy jednoczesnym zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. Warto zwrócić uwagę, że tam, gdzie jest to możliwe, postępowanie zostanie maksymalnie skrócone i odformalizowane (w szczególnych sytuacjach prowadzone samodzielnie przez dłużnika).

Wybór odpowiedniego postępowania uzależniony będzie od potrzeb i sytuacji finansowej konkretnego przedsiębiorstwa, jednak do wszystkich ich rodzajów zastosowanie będą miały te same regulacje dotyczące zakresu wierzytelności objętych układem, propozycji układowych, zawarcia i zatwierdzenia układu i jego skutków, a także zasady zmian i uchylenia układu. Tego typu zróżnicowanie bez wątpienia przełoży się na skuteczność i efektywność postępowań, ponieważ działania naprawcze prowadzone w stosunku podmiotów znajdujących się w lepszej sytuacji finansowej będą zdecydowanie prostsze.

Większość przepisów nowej ustawy „Prawo restrukturyzacyjne” wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Z wprowadzeniem nowej ustawy związana jest szeroka nowelizacja ustawy — Prawo upadłościowe i naprawcze, która ma regulować wyłącznie procesy likwidacyjne oraz szereg przepisów dostosowujących. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHAŁ TOMASIAK radca prawny Rachelski i Wspólnicy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu