Nowy rekord indeksu S&P500

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-04-2021, 22:19
aktualizacja: 29-04-2021, 22:28

Choć amerykańska gospodarka przyspiesza, a Fed nadal zamierza ją wspierać superakomodacyjną polityką, nastroje inwestorów z amerykańskich poddawały się wahaniom, a indeksy schodziły w czerwone regiony.

fot. Bloomberg

Ostatecznie jednak sesja zakończyła się sporą zwyżką wskaźników, co dla S&P500 oznaczało nowy rekord.

Wstępny odczyt dynamiki wzrostu PKB w I kw. potwierdził dynamiczne odbicie amerykańskiej gospodarki. Rozwijała się ona w tempie 6,4 proc., jednym z najwyższych spośród czołowych gospodarek świata. Oczekuje się, że USA w pełni wyjdą z recesji dopiero pod koniec 2023 r. przy czym PKB może w 2021 r. wzrosnąć o ponad 7 proc., co byłoby najwyższą dynamiką od 1984 r.

Z kolei do najniższego poziomu od wybuchu pandemii spadła liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Nadal jednak sytuacja na rynku pracy pozostaje daleka od optymalnej, a jak szacuje Fed, zatrudnienie jest nadal o ponad 8 mln etatów niższe niż w szczycie z lutego 2020 r. A tzw. pełne zatrudnienie jest jednym z mierników branych pod uwagę przez amerykańskie władze monetarne przy ustalaniu m.in. poziomu stóp procentowych.

Spośród innych ważnych dla inwestorów informacji należy wymienić wzrost rentowności papierów skarbowych, co można tłumaczyć reakcją na przewidywane wzmocnienie presji inflacyjnej. Tą – jak na razie – władze monetarne wydają się jeśli nie lekceważyć, to co najmniej przymykają na nią oko. Przedstawiciele Fed niejednokrotnie podkreślali swoje przekonanie, że wyższa inflacja ma charakter krótkoterminowy i nie będzie trwałym zjawiskiem.

Na rynku surowcowym drożała ropa. Po danych o amerykańskim PKB ponownie odżyły nadzieje na wzrost zapotrzebowanie na surowiec wraz z otwierającymi się kolejnymi sektorami gospodarki. Ropa na finiszu sesji wyceniana była na ponad 65 USD dla odmiany WTI, co jest najwyższą wartością od 15 marca.

Trzecią sesję z rzędu korekcie w dół poddawała się wycena złota. NA rynku tego surowca trwa swoiste przeciąganie liny. Z jednej bowiem strony lepsze dane z gospodarki zmniejszają czynniki ryzyka, które standardowo napędzają zwyżkę cen tego bezpiecznego aktywa, z drugiej zaś dynamiczne odbicie w przemyśle i usługach grozi wyższą inflacją. A złoto zawsze było postrzegane jako zabezpieczenie,

Uwagę handlujących przyciągały też spółki, które przedstawiły swoje raporty kwartalne lub szykują się do takiej prezentacji.

Z uznaniem przyjęto rezultaty Facebooka. Kurs akcji najpopularniejszego serwisu społecznościowego wspiął się na rekordowy poziom drożejąc momentami o ponad 6 proc. Wyniki FB przebiły oczekiwania wsparte zwyżką wydatków na reklamę cyfrową podczas pandemii i wyższymi cenami reklam.

Notowania Apple zyskiwały około 0,5 proc. Producent iPhone’ów w pierwszym kwartale zwiększył swoje przychody aż o 54 proc., do 89,58 mld USD, znacząco przebijając oczekiwania rynku (mediana 77,4 mld USD).

Na finiszu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA rósł o 0,71 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 0,68 proc. zaś technologiczny Nasdaq zyskiwał 0,22 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane