Nowy rekord na Nasdaq

opublikowano: 09-08-2016, 22:08

Po udanej pierwszej części wtorkowej sesji, druga połowa dnia na Wall Street zdecydowanie rozczarowała.

 Indeksy odbiły w dół po ustanowieniu nowych historycznych rekordów intraday i zaczęło robić się nerwowo. Wskaźnik blue chipów Dow Jones i szerokiego rynku S&P500 zeszły nawet w czerwone regiony. Zdecydowanie najlepsza sytuacja panowała wśród spółek z rynku technologicznego. Ostatecznie na szczęście wszystkie trzy główne indeksy zakończyły dzień dodatnimi zmianami.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

DJ IA wzrósł o 0,02 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 0,04 proc. zaś technologiczny Nasdaq ustanowił nowy rekord zyskując 0,24 proc. 

Z opublikowanych we wtorek danych makro warto wspomnieć o zaskakującym spadku wydajności pracy w II kwartale (-0,5 proc. przy prognozie rzędu +0,3-0,5 proc.). Wyższy niż oczekiwali ekonomiści okazał się z kolei wzrost jednostkowych kosztów pracy w II kw (+2 proc.). Zaskoczył też odczyt dotyczący zapasów hurtowników. W czerwcu wzrosły o 0,3 proc. podczas gdy wcześniej spodziewano się braku zmiany. W górę zrewidowano też dane za maj. To nie jest zbyt dobra informacja, gdyż ma negatywny wpływ na PKB, co nie omieszkała już podkreślić Rezerwa Federalna z Atlanty, która obniżyła swoją prognozę wzrostu PKB na III kw. do 3,7 proc., właśnie ze względu na wzrost zapasów.

Spośród spółek warto wymienić ponad 22 proc. aprecjację kursu akcji Endo International. To zasługa informacji, że producent sprzętu medycznego powrócił na ścieżkę wzrostu w II kwartale. 

Zadowoleni mogli też czuć się posiadacze akcji Valeant Pharmaceuticals, których notowania poszły o ponad 25 proc. w górę. To zasługa podtrzymania prognozy finansowej przez kanadyjskiego producenta farmaceutyków mimo straty poniesionej w minionym kwartale. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane