Nowy rywal zagraża Electusowi

  • Alina Treptow
opublikowano: 12-12-2012, 00:00

Marcin Mańdziak chce powtórzyć sukces MW Trade i za 2-3 lata wskoczyć do pierwszej trójki firm finansujących szpitale.

Na rynku usług finansowania służby zdrowia pojawia się nowy — stary gracz. Nowy, bo spółka Europejski Fundusz Medyczny (EFM) dopiero rozpoczyna działalność. Stary, bo Marcin Mańdziak, jej założyciel i współwłaściciel, jest dobrze znany branży — razem z Rafałem Wasilewskim współtworzył MW Trade, będące dzisiaj w portfelu Getin Holdingu.

Ciągnie wilka do lasu. Przedsiębiorca, który dwa lata temu sprzedał akcje MW Trade, zdecydował się wrócić do medyczno-finansowego biznesu. Z ambitnymi planami.

— W ciągu 2-3 lat chcemy znaleźć się w pierwsze trójce. Wcześniej, bo już w przyszłym roku, planujemy osiągnąć pozytywny wynik finansowy — mówi Marcin Mańdziak. Takie zapowiedzi mogą być nie w smak Electusowi, należącemu do DM IDMSA, który zajmuje dzisiaj trzecie miejsce na rynku — po Magellanie i MW Trade.

Przedstawiciele Electusa nie skomentowali planów nowego rywala. Zdaniem Krzysztofa Kawalca, prezesa Magellana, który jest liderem rynku, EFM ma szanse dotrzymać obietnic.

— Po pierwsze, DM IDMSA ma dzisiaj pewne problemy, co może mieć wpływ na Electusa. Po drugie, EFM może pochwalić się doświadczoną kadrą, która przeszła z MW Trade. Po trzecie, spółka ma pieniądze na start — fundusze założyciela pochodzące ze sprzedaży akcji MW Trade. Ewentualny sukces jest uzależniony od tego, czy EFM uda się zdobyć finansowanie, które jest kluczowe w tej branży — twierdzi Krzysztof Kawalec.

Nad tym spółka właśnie pracuje. Przygotowuje się do emisji obligacji, która odbędzie się najwcześniej na początku 2013 r. W przyszłym roku EFM chce pozyskać łącznie 20-40 mln zł.

— W dalszej kolejności liczymy na współpracę z bankami — zaznacza Marcin Mańdziak.

Pozyskane pieniądze popłyną do szpitali — na restrukturyzacje ich zobowiązań wymagalnych oraz inwestycje. Zdaniem prezes EFM, klienci powinni się znaleźć.

— Rynek finansowania służby zdrowia będzie się dynamicznie rozwijał. Zobowiązania wymagalne placówek medycznych stale rosną i już dzisiaj sięgają 2,6 mld zł. Szacując, że portfel całej branży ma obecnie wartość około 1 mld zł, do zagospodarowania pozostaje blisko 1,6 mld zł — twierdzi Marcin Mańdziak.

EFM nie wyklucza też finansowania samorządów, czym dzisiaj zajmuje się m.in. Magellan. Podobnie jak spółka z portfela funduszu private equity Enterprise Investors, planuje też spróbować sił za południową granicą, m.in. na rynku czeskim i słowackim.

— Wejdziemy tam jednak najwcześniej w 2014 r. — zaznacza Marcin Mańdziak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu