Nowy ScaleUP uskrzydli start-upy

opublikowano: 06-09-2018, 22:00

Najpewniej w listopadzie PARP wybierze akceleratory, które pomogą młodym spółkom stworzyć przełomowe technologie.

Od połowy lipca fundacje, instytucje otoczenia biznesu, parki naukowo-technologiczne i specjalne strefy ekonomiczne mogły brać udział w programach akceleracyjnych (działanie 2.5 POIR). Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wpłynęło 21 wniosków o dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 278 mln zł. Tymczasem budżet konkursu wynosi 120 mln zł. Wyłonione przez rządową agencję akceleratory mają wspierać młodych twórców innowacji. Start-upy mogą też liczyć na współpracę z dużymi firmami, dzięki której zyskają odbiorców swoich technologii.

PARP ma 90 dni na ocenę wniosków. Wyniki konkursu chce jednak ogłosić jeszcze w listopadzie. Anna Brussa, dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP, zwraca uwagę, że ubiegające się o wsparcie akceleratory reprezentują bardzo różne sektory.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) opracowało listę dziedzin, w których warto szukać nowych rozwiązań. Są to: fintech, sektor biotechnologiczny, farmaceutyczny, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, smart city, przemysł 4.0, mikroelektronika, inteligentne tworzywa, sztuczna inteligencja i technologie kosmiczne.

Rządowa agencja chce, aby we wspomnianych sektorach działało co najmniej 25 proc. start-upów uczestniczących w każdym programie akceleracyjnym.

Zastrzyk kapitału dla jednego akceleratora wyniesie od 10 do 15 mln zł. To oznacza, że PARP wybierze osiem lub dziewięć podmiotów. Oferta dla start-upów w tym konkursie będzie podobna do tej z programu ScaleUp. Wyłonione w naborze młode spółki dostaną granty w wysokości 200 tys. zł. Taka kwota wystarczy m.in. na przetestowanie produktu i dopasowanie go do potrzeb odbiorców. Start-upy mogą liczyć również na wsparcie mentorów biznesowych i ekspertów od technologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy