Nowy State Street Bank

opublikowano: 18-11-2013, 00:00

Na liście banków pojawia się kolejny gracz. Nowy-stary, bo State Street działa u nas już od 2007 r.

Z jednej strony fuzje eliminują z rynku kolejne banki, z drugiej lista instytucji finansowych wcale się nie kurczy. Do Polski wchodzi coraz więcej instytucji legitymujących się europejskim paszportem. W listopadzie startuje State Street Bank Polska, kolejny oddział zagranicznego banku.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Bank zaliczany jest do 30 najistotniejszych dla globalnej gospodarki instytucji finansowych z aktywami przekraczającymi 26 bln USD.

Kapitał to ludzie

Jak na nowego gracza, ma już całkiem liczną załogę. 1,7 tys. osób to tyle, ile średniej wielkości instytucja finansowa. Rzecz w tym, że State Street w Polsce działa już od dawna, teraz modyfikuje szyld. Amerykański State Street Corporation, bo tak firma do niedawna się nazywała, pojawił się w Krakowie w 2007 r., uruchamiając centrum wsparcia. Miasto zostało wybrane po selekcji spośród 20 lokalizacji w Europie.

— Braliśmy pod uwagę różne parametry: otoczenie prawne, biznesowe, polityczne. Najważniejsi byli jednak pracownicy. Polska pod tym względem jest numerem jeden. Tu pracują najlepsi ludzie: kreatywni, potrafiący myśleć niestandardowo i rozwiązywać problemy — nie kryje entuzjazmu Scott Newman, dyrektor generalny State Street Bank Polska.

Do Polski przyjechał z 40 ekspatami. Dzisiaj w organizacji zatrudniającej 1,7 tys. osób zostało 10 cudzoziemców. W Krakowie powstało centrum wsparcia dla dziewięciu rynków State Street w Europie. Niezwykłe zaplecze back office’owe, ale jednostka operacyjna zarządzająca księgowością funduszyinwestycyjnych, zajmująca się wyceną aktywów, instrumentów pochodnych, analizami inwestycyjnymi.

— Robimy dokładnie to, co bankierzy w londyńskim City i w europejskiej centrali banku w Monachium — mówi Scott Newman.

Rynek dopiero się tworzy

Szybki rozwój biznesu skłonił State Street do przekształcenia firmy w polski oddział monachijskiego banku. Decyzja jest o tyle ciekawa, że rynek dla jego usług w Polsce dopiero się tworzy. State Street jest wyspecjalizowanym bankiem, obsługującym tylko inwestorów instytucjonalnych: fundusze private equity, emerytalne, powiernicze, fundusze private equity, firmy ubezpieczeniowe.

Zaliczany jest do 30 najistotniejszych dla globalnej gospodarki instytucji finansowych z aktywami przekraczającymi 26 bln USD. Scott Newman przyznaje, że w Polsce rynek powierniczy i zarządzania aktywami nie jest duży. W krótkiej perspektywie gromadzeniu funduszy na pewno zaszkodzą zmiany w OFE, ale w długim horyzoncie, jego zdaniem, mogą one przynieść pozytywne skutki.

— Polskie społeczeństwo starzeje się i ludzie wkrótce zdadzą sobie sprawę, że sami muszą zacząć inwestować w programy emerytalne — uważa Scott Newman.

Na początek State Street Bank Polska przejmie obsługę niektórych klientów od monachijskiej centrali. Scott Newman mówi, że są wśród nich także duże instytucje finansowe z naszego kraju. Cały czas będzie też wypełniać te same obowiązki co wcześniej, tyle tylko, że pod bankowym szyldem, co pozwoli mu zwiększyć zakres działania.

Scott Newman spodziewa się, że biznes będzie rozwijał się co najmniej w takim tempie jak dotychczas i zapowiada wzrost zatrudnienia o około 20 proc. rocznie.

Kraków przyciąga finansistów

10 największych banków świata, które mają w Polsce centra usług

Bank, Opis działalności, Lokalizacja

Deutsche Bank Centrum usług wspólnychKrakówHSBC Obsługa kart kredytowych, obsługa klienta, operacje Krakówfinansowe, zarządzanie wierzytelnościami, usługi HR, obsługa płatności

BNP Paribas Usługi rozliczeniowe, usługi IT KrakówRoyal Bank Globalne centrum kompetencyjne Warszawaof Scotland — wsparcie procesów bankowychCitigroup m.in. monitorowanie przeciwdziałania praniu pieniędzy, Warszawaobsługa operacji bankowych, papierów wartościowych Olsztyni funduszy inwestycyjnych, rozliczanie należności i płatności ŁódźING Usługi IT, rozwój oprogramowania aglomeracja katowicka

Santander Usługi bankowości operacyjnej back office Trójmiasto Wrocław

UBS Wsparcie w dziedzinach analizy danych, obsługi Krakówoperacyjnej, analizy ryzyka, HR, usługi ITUnicredit Usługi w zakresie rozliczeń finansowych SzczecinCredit Suisse Usługi bankowości prywatnej, inwestycyjnej, IT WrocławJak wynika z szacunków ABSL, zatrudnienie w centrach usług 10 największych banków świata obecnych w Polsce to prawie 10 tys. osób. W naszym kraju działają centra ponad 20 zagranicznych instytucji finansowych, które łącznie dają ponad 18 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu