Nowy szef KNF jest spokojny o banki

GRA
opublikowano: 21-10-2011, 00:00

Wojciech Kwaśniak na nadzorcę banków — to jedna z pierwszych decyzji Andrzeja Jakubiaka jako szefa KNF.

Andrzej Jakubiak, który od 12 października przewodniczy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), w najbliższych tygodniach chce przygotować program na pięcioletnią kadencję. Wczoraj, na pierwszym spotkaniu z dziennikarzami, zarysował jedynie filary, na których zamierza się oprzeć. — Po pierwsze, KNF to ciało kolegialne i moją intencją jest, aby funkcjonowało w składzie pełnym. Dlatego premier na mój wniosek powołał Wojciecha Kwaśniaka na zastępcę przewodniczącego, odpowiedzialnego za sektor bankowy. Za sektor ubezpieczeniowy odpowiadać będzie Lesław Gajek, ja zaś zajmę się rynkiem kapitałowym — zapowiada Andrzej Jakubiak. Wojciech Kwaśniak pełnił dotychczas funkcję doradcy prezesa NBP. Wcześniej był szefem Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego.

— Polski sektor bankowy ma dziś dobrą sytuację, jeśli chodzi o bazę kapitałową. Nawet jeśli warunki się zmienią na mniej korzystne, to i tak mamy bufory zabezpieczające. Największe ryzyko widzę w kursie walutowym, co jest związane z udzielaniem kredytów w walutach obcych — podkreśla Andrzej Jakubiak. Podaje, że średni współczynnik wypłacalności sektora bankowego jest na poziomie 13,5 proc., a żaden bank nie jest poniżej 8 proc. Andrzej Jakubiak nie kryje, że jest przeciwnikiem zintegrowanego nadzoru. Tymczasem KNF od 2006 r. obejmuje kontrolą obszar bankowy, ubezpieczeniowy oraz rynek kapitałowy. Czy zdecyduje się na ponowne przeniesienie nadzoru bankowego pod skrzydła Narodowego Banku Polskiego? — Uważam jednak, że to nie jest dobry moment na ponowny rozdział nadzoru. Ale należy zauważyć, że na szczeblu europejskim funkcjonują wyspecjalizowane ograny nadzorcze — podkreśla Andrzej Jakubiak. O sobie nowy szef KNF mówi krótko. — Jestem finansistą, który ostatnie pięć lat przepracował w samorządzie. I zyskałem tam opinię jednego z lepszych urzędników — stwierdza Andrzej Jakubiak. Od 2006 do 2011 był wiceprezydentem Warszawy, a w latach 1991–2006 pracował w NBP, od 1998 r. — jako członek zarządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu