Nowy szef Prokuratorii Generalnej

opublikowano: 05-02-2019, 16:39

Mariusz Haładyj, jedyny wiceminister, który ostał się z czasów, PO-PSL odchodzi z resortu przedsiębiorczości, ale w administracji rządowej zostaje.

Zobacz więcej

Mariusz Haładyj

Marek Wiśniewski

W rządzie PiS za kilka dni nie będzie ani jednego wysokiej rangi urzędnika, który ostał się z poprzedniej ekipy. Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości, przechodzi do Prokuratorii Generalnej, żeby objąć stanowisko prezesa. Fotel jest wolny w związku z przejściem byłego szefa Prokuratorii prof. Leszka Boska do Sądu Najwyższego. Z naszych informacji wynika, że przy obsadzie wakatu brane były pod uwagę kandydatury wewnętrzne, ale Mateusz Morawiecki zdecydował się ostatecznie wziąć kandydata z zewnątrz. Mariusz Haładyj, choć nie ma związków z obecną władzą zyskał sobie opinię dobrego, apolitycznego fachowca. Nasi rozmówcy twierdzą, że premier docenił m.in. jego wkład w pisanie konstytucji biznesu.

- Minister Jadwiga Emilewicz będzie miała spory kłopot, gdyż Mariusz Haładyj był bardzo ważnym członkiem zespołu. Na razie nie ma kandydatów na jego zastępcę – mówi anonimowo pracownik resortu przedsiębiorczości.

W nowy miejscu pracy Mariuszowi Haładyjowi wyzwań nie zabraknie. Być może zajmie się reorganizacją prokuratorii, która według szumnych zapowiedzi z 2015 r. miała stać się zapleczem prawniczym rządu i spółek skarbu państwa. Jak na razie skończyło się na zapowiedziach. W ciągu najbliższych kilku miesięcy nowy prezes musi liczyć się z potencjalnymi przykrymi konsekwencjami rozstrzygnięcia sporu przed sądem w Sztokholmie z Abris Capital w sprawie FM Banku. Przegrana będzie oznaczała obowiązek zapłaty 700 mln zł odszkodowania. W tej sprawie szef prokuratorii może już właściwie tylko czekać na werdykt, gdyż karty już zostały rozdane.

Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość hurtowych czystek uniknęli tylko dwaj wiceministrowie: Wojciech Kowalczyk, który przeniósł się z nieistniejącego już resortu skarbu do resortu energii oraz Mariusz Haładyj, wiceminister w ówczesnym Ministerstwie Gospodarki. Wojciech Kowalczyk obecnie pracuje w PGE.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu