Nowy VAT wymusi zmiany w IT

11-06-2012, 00:00

Podatki Dostawcy programów księgowych już pracują nad aktualizacją, wynikającą ze zmian w VAT. Podatnicy boją się dodatkowych kosztów

Skierowana do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych nowela ustawy o VAT pociągnie za sobą konieczność wymiany albo aktualizacji programów księgowych i rozliczeniowych stosowanych w firmach. Niektórzy doradcy podatkowi i przedstawiciele organizacji przedsiębiorców podkreślają, że to będzie proces bardziej skomplikowany niż w przypadku dostosowania systemów firmowych do ostatnich znaczących zmian w stawkach tego podatku. Tym razem trzeba je będzie dostosować do nowego harmonogramu rozliczania VAT, głównie, choć nie wyłącznie, za sprawą jednej z planowanych zmian — nowej zasady określenia momentu, w którym rodzi się obowiązek podatkowy.

Doradcy podatkowi, w tym np. skupieni w Radzie Podatkowej PKPP Lewiatan, eksperci Krajowej Izby Gospodarczej czy PwC podnoszą, że przemodelowanie systemów księgowych i rozliczeniowych może być dość kosztowne, poza tym wymaga czasu (m.in. na przeszkolenie użytkowników programu), którego może zabraknąć, jeśli nowela zostanie uchwalona dość późno. Zmiany mają zacząć obowiązywać 1 stycznia 2013 r. Ich szczegóły powinny być znane przedsiębiorcom i biurom rachunkowym obsługującym firmy kilka miesięcy wcześniej.

Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że firmy oferujące niezbędne oprogramowanie przyglądają się uważnie planowanej nowelizacji. Nie mogą jednak przystąpić do pracy nad szczegółowymi rozwiązaniami, dopóki nowe przepisy nie będą uchwalone. Już teraz np. wiadomo, że projekt oficjalnie zaprezentowany przez resort finansów różni się częściowo od nieoficjalnej, ale szeroko komentowanej wcześniej wersji. Dotyczy to np. zapowiadanej zmiany terminu powstania obowiązku podatkowego u małych podatników, którzy przeszli na metodę kasową rozliczeń VAT. Zmiany jednak nie będzie.

Czujni programiści

— Śledzimy zapowiadane zmiany od chwili, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o nich. Zespoły ekspertów zajmujących się dostosowaniem oprogramowania do przepisów prawa oceniają już wpływ zmian. Za cel stawiamy sobie, aby nasi klienci otrzymali aktualne wersje programów w odpowiednim czasie, a proces wdrażania zmian był bezpieczny i prosty — mówi Katarzyna Kaganiec, dyrektor Działu Zarządzania Produktami Sage.

Zmiany prawne będą obsługiwane przez oprogramowanie w postaci nowych, aktualnych wersji systemów.

— Projektowana nowela oznacza np., że w programie, w związku ze zmianą momentu powstania obowiązku podatkowego, dostosowania będą wymagały mechanizmy przypisujące dokumenty finansowe do właściwego okresu rozliczeniowego podatku VAT — wskazuje Katarzyna Kaganiec. W oprogramowaniu należy również przewidzieć obsługę faktur uproszczonych dla transakcji o wartościach do 450 PLN lub 100 EUR. Niektóre z proponowanych zmian mają już odzwierciedlenie w naszych programach. Do takich obszarów należy między innymi obsługa faktur zbiorczych. Projekt ustawy znosi dotychczasowe ograniczenia w ich stosowaniu, co z punktu widzenia podatnika może być istotnym ułatwieniem i może mieć wpływ na obniżenie kosztów.

W ocenie Sage przewidywana skala niezbędnego dostosowania programu do nowych wymagań w VAT jak dotąd nie budzi niepokoju. Firma na bieżąco obserwuje proces legislacyjny, a zespoły dostosowujące oprogramowanie są przygotowane do natychmiastowego podjęcia wyzwania. Katarzyna Kaganiec zapowiada, że firma nie planuje podwyżek cen w związku ze zmianami przewidywanymi w oprogramowaniu. Jej klienci, którzy korzystają z usług aktualizacji oprogramowania, otrzymają aktualne wersje programów w ramach posiadanych abonamentów, bez dodatkowych kosztów.

Cena zmiany programu

Jednak niektórzy użytkownicy programów księgowych spodziewają się, że cena ich aktualizacji wynikającej z projektowanej noweli ustawy o VAT będzie wyższa niż większości „rutynowych” aktualizacji.

— Zwykle w takich przypadkach zmiana programu kosztuje o 5-10 proc. więcej — mówi Michał Kaczmarski, wiceprezes spółki Kognitariat, zajmującej się obsługą rachunkową firm i doradztwem podatkowym.

Większy koszt aktualizacji zbiegnie się zarazem z opłatą za abonament na kolejny rok, gdyż nowe rozwiązania prawa podatkowego najczęściej są wprowadzane z nowym rokiem, chociaż w trakcie roku podatkowego — jak podkreśla — również zmienia się wiele mniej lub bardziej istotnych przepisów w VAT. Wiceprezes Kognitariatu nie obawia się natomiast, że aktualizację programu otrzyma za późno. Jak mówi, zawsze jest ona na czas. Większych problemów spodziewa się natomiast z przestawieniem podatników na nowy termin powstawania obowiązku podatkowego, bo przyzwyczajenie to druga natura człowieka… Potwierdzają to także inni praktycy.

— Projektowane zmiany oznaczają dla przedsiębiorców, a także biur rachunkowych, dodatkową potrzebę kontrolowania tego, w którym miesiącu należy złożyć deklarację i jaki VAT uwzględnić — zwraca uwagę Łukasz Jabłoński, właściciel firmy LukMar Consulting.

— Może się zdarzyć, że kilka usług będzie dotyczyć np. kwietnia, a faktura zostanie wystawiona kontrahentowi w maju. Czyli koszty nie będą miały odzwierciedlenia w osiągniętych przychodach — podkreśla Łukasz Jabłoński.

Jego zdaniem, zmiany mają także wpływ na rozliczenia podatku dochodowego, bo wystawiając fakturę zbiorczą firma podwyższa również koszty, co ma istotne znaczenie przy wyliczaniu podatku.

Inny moment powstania obowiązku podatkowego

Obecnie moment powstania obowiązku podatkowego jest powiązany z datą wystawienia faktury. Projekt noweli ustawy o VAT zapowiada, że ma powstawać z upływem miesiąca, w którym nastąpi dostawa towaru lub zostanie wykonana usługa. Co ważne, zmiana generalnej reguły dotknie też wielu podatników, którzy korzystają obecnie z tzw. szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego (czyli przypadających w terminach odmiennych od podstawowego). Minister finansów, autor projektowanej nowelizacji, znacznie ograniczył przypadki, w których takie odstępstwa będą możliwe (pisaliśmy o tym 30 maja).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nowy VAT wymusi zmiany w IT