Nowy wymiar kapitału

opublikowano: 17-10-2014, 00:00

Komentarz Dominiki Kulczyk

KOMENTARZ PARTNERA

DOMINIKA KULCZYK

założyciel, wiceprezes Green Cross Poland

Temat OZE nie jest już dla nikogo nowością. Zewsząd słyszymy głosy mówiące o ich zaletach i konkurencyjności w stosunku do energii konwencjonalnej. Mimo to jako społeczeństwo wciąż nie do końca wierzymy w ich sens ani w korzyści płynące z tych instalacji. Pokazują to liczne protesty. Być może nadszedł jednak czas, w którym warto spojrzeć na doświadczenie innych krajów, by przekonać się, że nie takie OZE straszne, jak je malują.

Polacy nie ufają inwestycjom OZE — to fakt, który nie ulega zmianie na przestrzeni lat. Mimo coraz większej świadomości ekologicznej, nadal poparcie społeczne w tym zakresie pozostaje na bardzo niskim poziomie. Dlaczego? Wydaje się, że głównie z niewiedzy. Sprzeciw bardzo często ma charakter „z założenia” i nie warunkują go żadne racjonalne argumenty.

Jak wynika z opublikowanego właśnie poradnika dla gmin, samorząd i mieszkańcy wspólnie mogą przyczyniać się do rozwoju OZE. U naszego zachodniego sąsiada, większość projektów w tej branży jest inicjatywą lokalnych społeczności, którzy sami stają się właścicielami inwestycji. W Polsce nadal panuje przekonanie, że OZE to zadanie dla branżowych inwestorów, a korzyści dla lokalnej społeczności są znikome.

Ważne jest to, aby zacząć tworzyć trwałe struktury, które umożliwią mieszkańcom gmin ich udział w projektach inwestycyjnych. Samorząd powinien być niewątpliwie moderatorem pomiędzy lokalną społecznością a przedstawicielem biznesu. Przykładem może być zapraszanie do projektów w odnawialne źródła energii inwestora branżowego i włączanie się do takowej inwestycji, wnosząc kapitał w formie akceptacji społecznej. Dzięki takim praktykom, mieszkańcy gmin mają realny wpływ na stymulowanie lokalnego rynku, powodzenie inwestycji i podniesienie atrakcyjności gospodarczej regionu.

Chciejmy wspólnie i oddolnie kreować rynek odnawialnych źródeł energii. Mieszkańcy powinni czuć się w równym stopniu zaangażowani we wszystkie etapy inwestycji i czerpać z niej korzyści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Nowy wymiar kapitału