Noyer też przeciwko kupowaniu aktywów przez EBC

opublikowano: 03-10-2014, 13:35

Już trzech szefów banków centralnych zasiadających we władzach EBC sprzeciwia się kupowaniu przez niego aktywów. Do Niemca i Austriaka dołączył Francuz, Christian Noyer, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Oznacza to, że opowiadający się za kupowaniem aktywów szef Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, będzie musiał stawić czoła szefom banków centralnych z dwóch największych gospodarek eurolandu.

Christian Noyer
Bloomberg

Noyer nie godzi się na sposób w jaki mają zostać kupowane aktywa. Szef banku centralnego Austrii Ewald Nowotny oraz szef Bundesbanku Jens Weidmann sprzeciwiają się zakupom aktywów, bo ich zdaniem generuje to zbyt duże ryzyko dla bilansu EBC, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

W czwartek Draghi przedstawił szczegóły programu zakupów aktywów przez EBC. Bank ma zacząć kupować obligacje oraz instrumenty zabezpieczane aktywami jeszcze przed końcem tego roku. Nie zadeklarował wielkości zakupów, zastrzegając iż mogą być niższe niż sygnalizowany wcześniej 1 bln EUR. 

Noyer ma sprzeciwiać się konstrukcji programu, która wyklucza banki centralne państw eurolandu z jego wprowadzenia. Dotychczas ogólna polityka EBC była realizowana w sposób zdecentralizowany. Krajowe instytucje były odpowiedzialne za refinansowanie swoich banków i zakupy aktywów. Obecnie EBC opowiada się za zaangażowaniem zewnętrznych brokerów do kupowania instrumentów zabezpieczanych aktywami, twierdzą informatorzy Blomberga, nawet pomimo długoletniego doświadczenia banku centralnego Francji w ocenie jakości takich papierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane