NSA dyscyplinuje KRR i TV

Albert Stawiszyński
03-12-2001, 00:00

29 listopada 2001 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musi dokładnie i precyzyjnie uzasadnianiać decyzje odmawiające przyznania koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych.

Do tej pory odmowy bardzo często uzasadniane były lakonicznie, co krytykowały firmy występujące o koncesje.

NSA wydał wyrok po rozpoznaniu skargi jednej z firm ubiegających się o koncesję lokalną na emisję programów telewizyjnych na terenie Bydgoszczy. Przedsiębiorca, któremu nie przyznano koncesji, zaskarżył decyzję do NSA, zarzucając KRRiTV brak konkretnego uzasadnienia decyzji. Rada stwierdziła jedynie, że przedstawiony przez firmę program działania przyszłej stacji telewizyjnej „nie pozwoli zachować spójności społeczności lokalnej”.

— Przewodniczący KRRiTV w swojej decyzji odniósł się do zupełnie nie określonego i niejasnego pojęcia. Przyczyny odmowy udzielenia koncesji muszą być precyzyjnie wskazane. Nie można uzasadniać decyzji lakonicznie, bo to pozwala tylko domyślać się, jaka jest przyczyna odmowy udzielenia koncesji — mówi Andrzej Kisielewicz, sędzia NSA.

Z tych powodów sąd uchylił decyzję KRRiTV.

Zgodnie z przepisami, rozpatrzenie wniosku o koncesję powinno nastąpić w ciągu 9 miesięcy. Po przeprowadzeniu postępowania rada podejmuje decyzję o przyznaniu koncesji lub odmowie. Musi ją właściwie uzasadnić, wskazując dowody, na których oparła swój werdykt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NSA dyscyplinuje KRR i TV