Nysa nie zrezygnuje z własnego 500+

opublikowano: 18-03-2018, 22:00

Burmistrz Nysy zapowiada, że miasto nie przestanie wypłacać swojego wsparcia dla rodziny, mimo że według sądu narusza ono zasadę równości.

Samorząd Nysy, jednego z miast z najbardziej wyrazistą polityką prorodzinną w Polsce, będzie bronić bonu wychowawczego w sądzie apelacyjnym. Miasto przegrało w Sądzie Administracyjnym w Opolu proces z własną mieszkanką i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

— Działania RPO i WSA w Opolu są dla nas swoistym zamachem na naszą politykę rozwoju. Będziemy się odwoływać od wyroku i oczywiście ani na moment nie przestaniemy wypłacać naszego bonu — komentuje wyrok Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Jego zdaniem stanowiska obu instytucji są podważaniem idei samorządności.

Samorząd wprowadził tzw. bon wychowawczy w styczniu 2016 r. — jeszcze przed rządowym programem 500+. Pomysł też pojawił się dużo wcześniej.

— Zasady wypłaty są podobne do wsparcia rządowego, ale jest kilka istotnych różnic. Nasz bon wypłacamy rodzicom od drugiego dziecka w wieku 1-6 lat. Pierwszeństwo mają rodzice pozostający w związku małżeńskim oraz pracujący. Wychodzimy z konstytucyjnego założenia, że podstawą rodziny jest małżeństwo — mówi Kordian Kolbiarz.

Przyznanie pierwszeństwa osobom pracującym ma być pewnego rodzaju zachętą do podejmowania pracy na terenie gminy. Sąd w Opolu unieważnił uchwałę nyskiej rady miejskiej, która wprowadziła bon wychowawczy, przychylając się do zarzutu, że samorząd dyskryminuje osoby samotnie wychowujące dzieci oraz pary pozostające w związku i wychowujące wspólnie dzieci bez małżeństwa. Zdaniem sądu lokalna uchwała naruszała konstytucyjną zasadę równości.

— Efekty wprowadzenia bonu są piorunujące. W 2016 r. zanotowaliśmy wzrost dzietności o 21,6 proc. To jeden z najwyższych wskaźników w Polsce. Dzięki naszej polityce prorodzinnej na koniec 2016 r. byliśmy wśród 10 proc. najlepiej rozwijających się miast, zgodnie z raportem Politechniki Warszawskiej — podkreśla Kordian Kolbiarz.

Gmina znana z dawnej peerelowskiej fabryki samochodów dostawczych, gdzie jeszcze kilka lat temu bezrobocie biło rekordy, dziś wypłaca rodzicom co najmniej dwójki dzieci 2 mln zł rocznie. Lokalny bon wychowawczy jest jednym z 3 filarów polityki burmistrza. Te filary to: kreowanie nowych miejsc pracy (miasto odkupiło tereny po dawnej fabryce aut dostawczych i uruchomiło tam tereny inwestycyjne, zachęca też do inwestycji firmy technologiczne), tanie mieszkania (miasto bierze m.in. udział w programie „mieszkanie plus” i oferuje młodym ludziom działki budowlane za 15 proc. wartości) oraz wsparcie rodzin (w tym celu samorząd oferuje bon wychowawczy, przywraca stołówki w przedszkolach i chce budować nowe przedszkola).© Ⓟ

2 mln zł Tyle Nysa, gmina w woj. opolskim, wypłaca rocznie z miejskiej kasy na mocy lokalnej uchwały o bonie wychowawczym na drugie i każde kolejne dziecko w wieku 1-6 lat. Do świadczenia w wysokości 500 zł (niezależnie od rządowego programu) mają prawo tylko małżeństwa, w których co najmniej jedna osoba jest zatrudniona na terenie gminy. Po unieważnieniu uchwały przez sąd, który uznał, że narusza ona zasadę równości, miasto zapowiedziało apelację.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane