O 38,6 proc. wzrósł eksport towarów z Tajwanu

  • Paweł Makosz
opublikowano: 08-06-2021, 12:10

Wybuch epidemii koronawirusa, susza i przerwy w dostawie prądu nie miały większego wpływu na gwałtowny wzrost eksportu na Tajwanie. Fabryki pracowały na pełnych obrotach, aby nadążyć za popytem zza oceanu.

fot. Bloomberg

Eksport wzrósł o 38,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając rekordową wartość 37,4 mld USD, według wtorkowego oświadczenia tajwańskiego Ministerstwa Finansów. Import wzrósł o 40,9 proc. do 31,3 mld USD, a nadwyżka handlowa utrzymała się na stałym poziomie 6,2 mld USD.

Dane pokazują, że nie widać jeszcze spadku popytu na tajwańskie chipy komputerowe. W maju indeks zakupów IHS Markit wyniósł 62, czyli znacznie powyżej poziomu 50, który sygnalizuje ekspansję.

Wyniki osiągnięto mimo licznych przeciwności. W maju rząd nałożył szerokie ograniczenia w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się epidemii wirusa COVID-19, zamykając szkoły i obiekty rekreacyjne oraz wzywając firmy do umożliwienia pracownikom pracy w domu. Dodatkowo najgorsza od stulecia susza ograniczyła dostawy wody do znacznej części centralnej i południowej części Tajwanu.

Kolejnym problemem było zaopatrzenie w energię elektryczną. Wyższe niż oczekiwano zużycie energii przez producentów, upały i brak energii wodnej spowodowały dwie przerwy w dostawie prądu na całej wyspie, które dotknęły ponad 4 mln gospodarstw domowych i prawie połowę z 62 tajwańskich parków przemysłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane