O jeden BIG mniej

Marcin Musioł
opublikowano: 11-12-2006, 00:00

Biuro Informacji Gospodarczej InFoScore zniknęło z rynku. Obecnie aktywną działalność prowadzą już tylko trzy podmioty tego typu.

W lutym 2007 r. miną cztery lata od wprowadzenia ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej, która umożliwiła powstanie w Polsce rynku obrotu taką informacją. Obecnie aktywną działalność prowadzą na nim trzy biura informacji gospodarczej (BIG): Krajowy Rejestr Długów (KRD), KSV oraz InfoMonitor. Czwarte — InFoScore — w sierpniu 2006 r. prawdopodobnie zawiesiło działalność. Szczegóły nie są jednak znane — firma nie ogłosiła w tej sprawie żadnego oficjalnego komunikatu. Jednak strona internetowa biura nie funkcjonuje, a przedstawiciele branży nieoficjalnie mówią o tym, że właściciel — grupa InFoScore z siedzibą w Baden-Baden w Niemczech — postanowił zwinąć działalność w Polsce. Powody tej decyzji nie są jednak znane. Także Ministerstwo Gospodarki sprawujące nadzór nad funkcjonowaniem BIG nie ma na ten temat żadnych informacji.

Restrykcyjna ustawa

W opinii przedstawicieli branży rynek obrotu informacją rozwija się stosunkowo wolno właśnie z powodu niedostosowania ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej do realiów polskiego rynku. Według nich, przepisy zbyt mocno ograniczają ich działalność. Obecnie bowiem wyłącznie przedsiębiorcy mogą przekazywać informacje o innych przedsiębiorcach. Ponadto tylko niektórzy przedsiębiorcy wymienieni w ustawie mają uprawnienia do przekazywania informacji gospodarczych na temat konsumentów. Z tych względów InfoMonitor składał kilkakrotnie propozycję nowelizacji ustawy do Ministerstwa Gospodarki.

— Dążymy do tego, aby ustawa otworzyła zamknięty katalog podmiotów uprawnionych do przekazywania informacji gospodarczych o konsumentach i poszerzyła go o podmioty uprawnione do pobierania abonamentów RTV, firmy zajmujące się obrotem wierzytelnościami, straż miejską ze względu na uprawnienia do pobierania opłat za parkowanie — twierdzi Elżbieta Koszelow, wiceprezes InfoMonitor BIG.

Zdaniem Iwony Janeczek, dyrektora zarządzającego w KSV BIG, największym problemem jest dualizm prawny — BIG działają bowiem na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej, a biura informacji kredytowej na podstawie prawa bankowego.

— W samej ustawie o BIG pomogłyby trzy kluczowe zmiany: wprowadzenie możliwości przetwarzania danych ze źródeł ogólnodostępnych, wprowadzenie obowiązku zachowywania historii spłat i umożliwienie wszystkim wierzycielom prawa do korzystania z BIG, szczególnie funduszom sekurytyzacyjnym — wylicza Iwona Janeczek.

Strategia działania

Biura informacji gospodarczej oprócz uniwersalnej działalności, skierowanej do przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm, starają się także znaleźć swój własny segment rynku i zagospodarować go. KSV skupiło się na branży transportowo-logistycznej. Biuro stworzyło w tym celu Rejestr Dłużników Transportowych. Głównymi dostawcami i odbiorcami informacji dla firmy InfoMonitor są natomiast podmioty z sektora bankowego, finansowego, telekomunikacyjnego oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Strategia InFoScore — wtedy gdy biuro jeszcze działało — polegała na obsłudze firm związanych z telekomunikacją. Krajowy Rejestr Długów ma natomiast mocną pozycję w sektorze dostarczycieli mediów.

— Podpisaliśmy np. umowy ze wszystkimi zakładami gazowniczymi w Polsce — mówi Andrzej Kulik, rzecznik KRD BIG.

Biura rozbudowują bazy danych dłużników. Obecnie w zestawieniu należącym do KRD znajdują się informacje o 156 tys. dłużników. InfoMonitor oprócz własnej bazy danych, liczącej obecnie około 100 tys. informacji gospodarczych, ma także dostęp do bazy Związku Banków Polskich — zawierającej około 633 tys. negatywnych informacji gospodarczych o konsumentach i 16,5 tys. o przedsiębiorcach — oraz do bazy Biura Informacji Kredytowej, która mieści około 640 tys. informacji o niepłacących konsumentach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Musioł

Polecane