O krok bliżej do zamknięcia raju na Cyprze

JKW
opublikowano: 26-03-2012, 00:00

Polski fiskus porozumiał się z cypryjskim w kwestii zmian w podatkach. Ale musi jeszcze przekonać do tego fiskusa z Luksemburga.

Ministerstwo Finansów (MF) zrobiło kolejny krok na drodze do odcięcia polskich firm od raju podatkowego na Cyprze. W Nikozji ambasador RP podpisał z cypryjskim ministrem finansów protokół do umowy między Polską a Cyprem o unikaniu podwójnego opodatkowania.

„Zmiany wprowadzone protokołem wpisują się w polską politykę zmierzającą do usunięcia zapisów wykorzystywanychw agresywnym planowaniu podatkowym” — tłumaczy resort finansów.

Najważniejsze postanowienia przygotowywanej umowy dotyczą ewentualnej likwidacji tzw. klauzuli tax sparing. Dziś prawo pozwala na to, by udziałowiec polskiej firmy zarejestrowanej na Cyprze mógł płacić podatek od dywidendy w Polsce, ale znacznie niższy niż reszta rodzimych firm.

— Załóżmy, że polski podatnik ma udziały w spółce cypryjskiej i uzyskuje od niej dywidendę. Teoretycznie na Cyprze miałby do zapłacenia 10-procentowy podatek dochodowy, ale w praktyce nie musi go uiszczać. Może zamiast tego od polskiej stawki 19 proc. PIT odliczyć sobie te niezapłaconena Cyprze 10 proc. i w naszym kraju oddaje fiskusowi tylko 9 proc. Oszczędza więc 10 proc. dywidendy — mówi Agnieszka Rzepecka, prezes OpusTrust, firmy świadczącej usługi powiernicze.

Likwidując to prawo, podatnika będzie obowiązywała jedynie polska stawka 19 proc. Druga ważna zmiana zawarta w protokole dotyczy polskich menedżerów zatrudnionych w zarządach rodzimych firm zarejestrowanych na Cyprze.

— Dziś polskie prawo pozwala takim osobom rozliczać się na Cyprze, a Cypr całkowicie zwalnia ich z podatku, czyli menedżerowie płacą zerową stawkę podatkową — tłumaczy Agnieszka Rzepecka.

Jeśli wejdzie w życie nowe prawo, będą musieli zapomnieć nieopodatkowanych dochodach. Menedżer, jeśli jest tzw. polskim rezydentem, będzie płacił podatek dochodowy według polskich zasad (18 i 32 proc.). Protokół zobowiązuje też kraje do wzajemnego pełnego dostępu do informacji o dochodach i majątkach podatników. „Umożliwi to wymianę informacji o dochodach polskich rezydentów na Cyprze, w tym o środkach gromadzonych na kontach bankowych” — informuje MF.

Zmiany nie wejdą jednak prędko w życie. Potrzebna jest jeszcze ratyfikacja umowy przez oba kraje, a Cypr się do niej nie pali. Wymaga od Polski, aby wcześniej zawarła podobne porozumienie z innymi krajami kuszącymi firmy zagraniczne niskimi podatkami. Cypr nie chce tracić atrakcyjności podatkowej.

— Resort finansów ma już dopięte porozumienie z Maltą i Czechami, ale musi to jeszcze zrobić przynajmniej z Luksemburgiem, a ten — na razie — nie godzi się na polskie warunki. Nie sądzę, żeby Luksemburg zawsze był przeciw, ale na pewno nie zmieni zdania prędko — mówi Agnieszka Rzepecka. Zmiany zapowiedziane w protokole wejdą w życie dopiero w roku następującym po wymianie not ratyfikacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu