Czytasz dzięki

O tyle załamałaby się grecka giełda (WYKRES DNIA)

Gdyby handel na giełdzie w Atenach nie został zawieszony, notowania indeksu greckich blue chipów załamałyby się nawet o jedną piątą.

Wstrzymanie handlu na giełdzie w Atenach uniemożliwia ocenę, jak bardzo zerwanie negocjacji w sprawie pakietu pomocowego wpłynęłoby na wartość spółek notowanych na greckim parkiecie. Jest jednak jeden (i to prawdopodobnie jedyny) instrument pozwalający na wycenę przedsiębiorstw z pogrążonego w kryzysie kraju. To notowany w Nowym Jorku fundusz ETF oparty na indeksie FTSE ATHEX 20. Jego wykres z ostatnich dwóch dni najlepiej pokazuje, z jakim impetem posunięcie greckiego rządu uderzyło w krajowy rynek kapitałowy.

W poniedziałek notowania certyfikatów na fundusz Global X FTSE Greece 20 załamały się aż o 20,0 proc. Minimum, wypadające najniżej od trzech lat, zanotowały na zamknięciu handlu w Nowym Jorku. Pomimo odbicia na dzisiejszej sesji obcokrajowcy inwestujący w greckie nadal nie mają powodów do zadowolenia. Notowania Global X FTSE Greece 20 wciąż utrzymują się o 15,1 proc. poniżej piątkowego zamknięcia. Notowań funduszu, choć są najlepszym przybliżeniem tego, jak rynek szacuje wartość spółek notowanych w Atenach po zerwaniu negocjacji z wierzycielami, nie można jednak traktować jak wyroczni.

- Traderzy próbują wyceniać fundusz na podstawie bardzo skąpych informacji, którymi dysponują – oceniał w wypowiedzi dla Bloomberga Kevin Kelly, główny zarządzający nowojorskiej firmy inwestycyjnej Recon Capital Partners.

Global X FTSE Greece 20 jest jednym z bardzo niewielu instrumentów opartych na greckich indeksach, na których po zamknięciu giełdy w Atenach nie wstrzymano handlu. Innym był fundusz Lyxor ETF FTSE Athex 20, którym na giełdzie we Frankfurcie handlować można było jeszcze w poniedziałek (przeceniono go wtedy o 16,5 proc.). We wtorek handel jego jednostkami był już jednak zawieszony.


Notowania intraday certyfikatów na fundusz Global X FTSE Greece 20 na giełdzie w Nowym Jorku, w USD. Źródło: Bloomberg.

Notowania intraday certyfikatów na fundusz Global X FTSE Greece 20 na giełdzie w Nowym Jorku, w USD
Bloomberg
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane