O wyborze mieszkania decyduje kobieta

MAS
opublikowano: 08-03-2011, 10:32

Ankieta przeprowadzona wśród doradców agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy nie pozostawia wątpliwości. To do kobiet najczęściej należy ostatnie słowo przy wyborze mieszkania.

Zobacz więcej

O wyborze mieszkania częściej decyduje kobieta.

Ankieta została przeprowadzona wśród 140 doradców Metrohouse & Partnerzy w dniach 3-4 marca 2011 r. Agenci codziennie zajmują się obsługą klientów poszukujących nieruchomości. Zadaniem doradców było określenie roli kobiety w procesie transakcyjnym.

Wybór mieszkania

63 proc. agentów twierdzi, że ostatnie słowo przy kupnie mieszkania należy do kobiety. Na mężczyzn wskazało jedynie 5 proc. ankietowanych.
- Z moich obserwacji wynika, że odsetek przypadków, kiedy to kobieta podejmuje decyzję o zakupie jest jeszcze większy. Jeżeli mieszkanie kupuje para, to naprawdę rzadko się zdarza, by mężczyzna miał większy wpływ na decyzję. Czasem mogą sprawiać wrażenie, że decyzja została podjęta wspólnie, ale to kobieta jest z reguły siłą napędową - mówi Norbert Pielach, dyrektor oddziału Metrohouse w Pruszkowie.

Kontakt z pośrednikiem
Zdaniem większości ankietowanych pośredników (53 proc.) to kobieta pierwsza rozpoczyna poszukiwania kontaktując się z agentem. Innego zdania jest co dziesiąty ankietowany. Jednak 37 proc. twierdzi, że w tej kwestii nie ma prawidłowości i kontakt z pośrednikiem inicjowany jest w równym stopniu przez kobiety i mężczyzn.
Na pytanie „Kto jest lepszym negocjatorem ceny?” nie udało się otrzymać jednoznacznej odpowiedzi. Aż 39 proc. ankietowanych pośredników twierdzi, że powodzenie w negocjacjach nie ma związku z płcią i przy ustalaniu końcowej ceny wszyscy negocjują z podobnym rezultatem. 23 proc. ankietowanych stawia na panie, ale jest to o 15 pkt. proc. mniej niż odpowiedzi oddane na panów.
– Jeżeli kobieta jest zauroczona oglądanym mieszkaniem, jej partner nie ma już raczej nic do powiedzenia - mówi Mariusz Kaczmarek z łódzkiego oddziału Metrohouse.
Na barkach mężczyzny spoczywa odpowiedzialność za powodzenie w negocjacjach, kwestie formalne oraz potencjalny remont. Podział ról pozwala kobiecie zająć się w tym czasie aranżacją przestrzeni, doborem mebli i dodatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu