Obieramy kurs na oswabadzanie swobody

Jacek Zalewski
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Powstanie koalicji rządowej nie zmieniło priorytetów Prawa i Sprawiedliwości. Najważniejszymi i najpilniejszymi ustawami IV RP pozostają te objęte pakietem bezpieczniackim — o CBA, likwidacji WSI etc. Wątkiem równie ważnym jest przechwytywanie mediów publicznych, chwilowo spowolnione ze względu na konieczność obsługi wizyty Benedykta XVI. Dlatego dosłownie każdy nadany przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza sygnał dotyczący gospodarki odbierany jest z uwagą i należnym respektem.

Wczoraj, przed udaniem się do Watykanu, szef rządu zapowiedział nowelizację przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Jeśli nas pamięć nie myli, całkiem niedawno organizacje przedsiębiorców święciły — również na łamach „PB” — wejście w życie ustawy o takim właśnie tytule. Były premier Leszek Miller z dumą opowiadał, jak to uderzeniem pięścią w stół musiał przełamywać resortowe opory biurokratyczne, zaś jednym z ojców sukcesu ustawy jawił się opozycyjny poseł Artur Zawisza, dzisiaj wschodząca gwiazda bankowej komisji śledczej. Wychodzi jednak na to, że na obecnym etapie przemian konieczne jest oswabadzanie swobody — co przypomina „wybielanie bieli”.

Jeśli rządowi uda się utrwalić pozytywne tendencje w gospodarce — utrzymujące się bez jego pomocy, ale i bez przeszkadzania — to nie będzie się musiał przejmować złymi językami i dawać tak pryncypialnego odporu pojedynczemu posłowi, jak uczynił to wobec wypowiedzi Adama Szejnfelda z PO, podważającego wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Gdyby sytuacja się poprawiała, taka opozycyjna krytyka byłaby po prostu śmieszna i nie zasługiwałaby nawet na wzmiankę, a cóż dopiero na reakcję oblężonej twierdzy. Rzecz w tym, iż właśnie śmieszna nie jest...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu