Obligacje bez potencjału umocnienia

opublikowano: 04-09-2017, 18:57
aktualizacja: 04-09-2017, 18:57

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych powinny ustabilizować się w okolicach pułapu 3,35 proc., zapowiada PKO BP.

W poniedziałek rentowności papierów 10-letnich polskiego skarbu zniżkują o 2 punkty bazowe, do 3,29 proc. Na dalsze zniżki rentowności (oraz umocnienie obligacji) lepiej jednak nie liczyć, oceniają w nocie do klientów analitycy PKO BP. Ich zdaniem rentowności ustabilizują się w najbliższych tygodniach w okolicach 3,35 proc. Po tym jak przez ostatnie dwa miesiące rentowności utrzymywały się w zakresie 3,25 proc. – 3,45 proc., na ich większy spadek nie pozwoli możliwa rewizja w górę średnioterminowej prognozy inflacyjnej NBP.

Na zaplanowanym na ten tydzień posiedzeniu władz monetarnych prezes NBP zapewne podtrzyma zapowiedź utrzymania stóp na niezmienionym poziomie do końca przyszłego roku. Jednak głosy odrębne w tej sprawie będą narastać i w końcu zostanie to zauważone przez rynek, zapowiadają specjaliści PKO BP. Z drugiej strony przed bardziej wyraźną zwyżką rentowności inwestorów chronić będzie wciąż niska wartość emisji pierwotnych obligacji.

Według instytucji osłabienie czeka także złotego. Notowania euro powinny wzrosnąć powyżej 4,27 zł z obecnie notowanego pułapu 4,24 zł, a dolar na globalnych rynkach powinien umocnić się do poniżej pułapu 1,18 USD za euro. Krajowej walucie sprzyjać nie będą oczekiwania na rozpoczęcie ograniczania skupu aktywów w strefie euro oraz prawdopodobne zaostrzenie polityki Fedu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy